Naučnici otkrivaju obrazac distribucije raznolikosti leptira u Kini

Naučnici otkrivaju obrazac distribucije raznolikosti leptira u Kini

Istraživačka grupa Vang Rongđianga u Školi prirodnih nauka i Centru za ekološka istraživanja Univerziteta u Pekingu objavila je studiju o obrascu raznolikosti vrsta leptira u Kini. Tim je prikupio 247.248 zapisa posmatranja 1.920 vrsta leptira od 1950. do 2023. godine i konstruisao najsveobuhvatniju bazu podataka o distribuciji leptira u Kini do sada.

Potencijalno područje distribucije svakog leptira je predviđeno korišćenjem modela distribucije ansambl vrsta i drugih metoda, a obrazac distribucije raznolikosti vrsta leptira u Kini je dobijen superpozicijom slojeva. Nalazi su objavljeni u časopisu Global Ecologi and Biogeographi.

Insekti su grupa najbogatija vrstama u životinjskom carstvu i igraju važnu ulogu u funkcijama i uslugama ekosistema. Međutim, trenutna istraživanja biodiverziteta imaju tendenciju da se fokusiraju na kičmenjake i ignorišu insekte kao važnu grupu.

U stvari, mnoge studije su pokazale da je raznovrsnost insekata takođe u velikoj meri ugrožena, a nedostatak istraživanja insekata, posebno o distribuciji insekata, ozbiljno je omeo razvoj strategija za očuvanje raznolikosti insekata. Kina je žarište biodiverziteta, zbog čega je istraživanje raznolikosti insekata kritično za unapređenje strategija očuvanja.

Razumevanje obrazaca raznolikosti leptira može popuniti praznine u znanju o biodiverzitetu, posebno za insekte, i dati informacije o efikasnijim politikama očuvanja u Kini. Ovo je posebno relevantno s obzirom na posvećenost nacije međunarodnim ciljevima biodiverziteta, kao što su oni navedeni u Konvenciji o biološkoj raznovrsnosti.

Studija je otkrila jasan obrazac raznolikosti vrsta leptira u Kini, sa većim bogatstvom na jugoistoku i manjim na severozapadu (slika 1). Planinska područja južne Kine pojavila su se kao žarišta biodiverziteta za leptire.

Istraživački tim je takođe otkrio da raspon distribucije vrsta leptira uključenih na Listu divljih životinja pod nacionalnom ključnom zaštitom nije mali. Na primer, potencijalno područje distribucije zlatnog kljunastog leptira (nacionalne prvoklasne zaštićene životinje) je 717.500 km 2 .

Utvrđeno je da je stvarna evapotranspiracija (AET) najznačajniji faktor životne sredine koji utiče na bogatstvo vrsta leptira (slika 2).

Istraživanje je sastavilo najsveobuhvatniju bazu podataka o distribuciji leptira u Kini. Studija je istakla netradicionalna zaštićena područja, kao što su gradovi i poljoprivredna zemljišta u južnoj Kini, koja mogu biti presudna za očuvanje raznolikosti leptira.

Na osnovu obrasca distribucije, kreatori politike mogu da razgraniče ciljane prioritetne oblasti očuvanja (Slika 3). Studija takođe naglašava potrebu da se ponovo proceni kineska lista zaštićenih vrsta leptira. Na primer, utvrđeno je da zlatni leptir Kaiser-i-Hind (Teinopalpus aureus), zaštićena vrsta klase I, ima relativno širok potencijal, zauzimajući 1120. mesto među 1.920 vrsta.

Slično tome, mnoge zaštićene vrste Klase II pokazale su neočekivano široku distribuciju, što sugeriše da trenutnoj listi zaštite nedostaje čvrsta naučna osnova.

Nalazi podvlače potrebu za proširenjem zaštićenih područja izvan tradicionalnih granica, uključujući netradicionalna staništa koja su od vitalnog značaja za raznolikost leptira. Štaviše, istraživanje je mapiralo prioritetne oblasti očuvanja leptira u skladu sa međunarodnim ciljevima biodiverziteta. Utvrđeno je da se manje od 30% ovih prioritetnih područja preklapa sa postojećim zaštićenim zonama.

Tim je takođe identifikovao urbane i poljoprivredne pejzaže u južnoj Kini kao suštinska područja za očuvanje leptira, naglašavajući važnost netradicionalnih staništa u postizanju cilja do 2030. o zaštiti 30% kopnenih područja.