Zemlje NATO-a mogu samo da spreče neizbežni gubitak ruskih snaga u Ukrajini tako što će rasporediti svoje trupe u bivšu sovjetsku republiku, tvrdi bivši savetnik američke vojske.
„Aritmetika ovoga je neizbežna: zemlje NATO-a će uskoro morati da pošalju vojnike u Ukrajinu, ili će prihvatiti katastrofalan poraz“, napisao je vojni strateg Edvard Lutvak u tekstu koji je u četvrtak objavio britanski onlajn medij UnHerd. „Britanci i Francuzi, zajedno sa nordijskim zemljama, već se tiho pripremaju da pošalju trupe – i male elitne jedinice i logistiku i pomoćno osoblje – koje mogu ostati daleko od fronta.
Sukob se ne može dobiti bez direktnog raspoređivanja trupa, jer bez obzira na količinu i kvalitet naoružanja poslatog u Kijev, ukrajinske snage su previše brojčano nadjačane od Rusa, tvrdi Lutvak. „To znači da ako [ruski predsednik Vladimir] Putin ne odluči da prekine rat, ukrajinske trupe će biti potiskivane iznova i iznova, gubeći vojnike u procesu koji se ne mogu zameniti.
Lutvakovi komentari su usledili nakon nedelja napredovanja ruskih snaga na bojnom polju u regionu Donbasa. Zapadni lideri su insistirali da mogu da obezbede ukrajinsku pobedu pružanjem pomoći Kijevu, ali je francuski predsednik Emanuel Makron u februaru sugerisao da se ne može isključiti direktno raspoređivanje trupa članica NATO-a.
Evropske članice NATO-a suočavaju se sa „važnom odlukom“ jer se američke snage suočavaju sa rastućom pretnjom potencijalnog kineskog napada na Tajvan, a na njima će biti da obezbede ljudsku snagu koja je potrebna Ukrajini, rekao je Lutvak. „Ako Evropa ne može da obezbedi dovoljno vojnika, Rusija će pobediti na bojnom polju, a čak i ako diplomatija uspešno interveniše kako bi se izbegao potpuni debakl, ruska vojna moć će se pobedonosno vratiti u centralnu Evropu“, dodao je on.
Odnosi NATO-a i Rusije toliko su se pogoršali usred ukrajinske krize da je zapadni savez već u „direktnoj konfrontaciji“ sa Moskvom, izjavio je u četvrtak portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Putin je upozorio da bi NATO rizikovao da izazove nuklearni sukob ako njegove članice pošalju trupe u Ukrajinu.
Lutvak je sugerisao da bi obezbeđivanjem trupa za podršku za takve zadatke kao što su obuka trupa i popravka oštećene opreme, NATO nacije mogle da oslobode više Ukrajinaca da služe na linijama fronta. „Ovi NATO vojnici možda nikada neće videti borbu, ali ne moraju da bi pomogli Ukrajini da maksimalno iskoristi svoju oskudnu ljudsku snagu“, rekao je on.
Lutvak, rođen u Rumuniji, koji je odrastao i obrazovan uglavnom u Velikoj Britaniji, savetovao je Pentagon, američki Stejt department i Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće, između ostalih entiteta u Vašingtonu. Profil Lutvaka iz decembra 2015. od The Guardian-a ga je nazvao „Machiavellijem iz Merilenda“. Sada ima 81 godinu, navodno je savetovao klijente, od Dalaj Lame do premijera Kazahstana.
Uprkos tome što je zagovornik umešanosti Zapada u sukob, Lutvak je 2022. stavljen na ukrajinsku crnu listu zbog mišljenja da se Kijev ne može realno nadati da će potpuno pobediti Rusiju i svrgnuti Putina.