Muzika u srednjim školama je u opasnosti od izumiranja ukoliko nastavnici ne prihvate nove tehnologije i ne ugrade savremene žanrove u učionici, upozorio je vodeći akademik.
Dr Pete Dale, sa Škole za umetnost i kreativne tehnologije Univerziteta u Jorku i vodeći istraživač u Mreži za savremenu urbanu muziku za inkluziju (CUMIN), kaže da je njegovo istraživanje otkrilo da nastavnici često nerado koriste novu tehnologiju, uprkos dokazima koji to pokazuju da bi integrisanje novih žanrova u kojima mladi odrasli najviše uživaju moglo da transformiše njihovo obrazovno iskustvo.
U svom pregledu istraživačkih radova vođenih sa nastavnicima tokom perioda od 15 godina, koji je uključivao upoređivanje intervjua, anketa i podataka, on je identifikovao ‘nervozu’ nekih nastavnika muzike da koriste nove tehnologije u učionici, kao što su DJ kontroleri, MIDI kontroleri i digitalne audio radne stanice (DAV).
Ove studije su pokazale da nastava muzike teži da bude tehnološki ‘konzervativna’ i da ne integriše napredak moderne muzičke produkcije u nastavu klasične ili tradicionalne muzike.
Studija iz 2021. godine, na primer, sugeriše da ova suzdržanost prema muzičkoj tehnologiji proizilazi iz straha da će tehnologija umanjiti tradicionalnije muzičko obrazovanje, kao i zbog nedostatka obuke među mnogim nastavnicima muzike.
Dr Dejl je rekao: „Ovi nastavnici štite svoje ustaljene metode i osećaju se ugroženo potencijalnim uticajem tehnologije. Međutim, CUMIN je pokazao da postoji značajan apetit za muzičkom tehnologijom, posebno iza školskih kapija.“
Jedan nastavnik, u izveštaju čiji je autor dr Dejl, izjavio je da nikada nisu koristili tehnologiju za procenjeni GCSE ili A-nivo performanse i „nisu mogli da zamisle da to urade“ jer su bili nervozni zbog procesa ocenjivanja. Rekli su: „Voleo bih da to uradim, ali sam nervozan… Imam istinski strah da ljudi [koji rade umereno] ne razumeju upotrebu tehnologije“.
Dr Dejl je rekao: „Moj istraživački rad sa nastavnicima širom Ujedinjenog Kraljevstva pokazao je da su mnogi nastavnici veoma zabrinuti zbog korišćenja muzičke tehnologije uopšte i nervozni zbog korišćenja DJ dekova posebno za procene GCSE.
„Ovo je žalosno jer je moje istraživanje takođe pokazalo da kada nastavnici uključe DJ dekove i savremenu muziku u svoje učionice, usvajanje na Kei Stage 4 može biti značajno poboljšano i veće angažovanje u učionici može postati moguće.“
„Ako je muzika ‘pod pretnjom izumiranja u školama’, kao što su neki uticajni istraživači tvrdili poslednjih godina, postoji ogromna prilika da se ova nesreća preokrene i da se muzičko obrazovanje ažurira za 21. vek u Velikoj Britaniji.
„Iako je klasika oduvek bila oslonac u muzičkom obrazovanju, lekcije onoga što učenici smatraju ‘svojom muzikom’ će im neizbežno pomoći da se bave nečim za šta već imaju duboka interesovanja.
Nalazi će biti predstavljeni na konferenciji Savremena urbana muzika za inkluziju mreže u petak, 30. juna na Konzervatorijumu za muziku i ples Triniti Laban u Londonu uz doprinos niza umetnika, edukatora (uključujući ispitne odbore kao što su AKA i Edekcel) i umetnosti za-zdravstveni radnici.