Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija (UN) za nasilje nad ženama i devojčicama nedavno je predstavio detaljan izveštaj o nasilju koje žene i devojke doživljavaju u svetu sporta. Izveštaj pruža sveobuhvatan pregled zlostavljanja sportistkinja, identifikuje potencijalne počinioce nasilja i daje preporuke za promovisanje sigurnosti žena i devojčica.
Nakon nedavnih Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu, gde su australijske sportistkinje ostvarile izuzetne uspehe, ovaj izveštaj bi trebao da bude upozorenje za sportske organizacije i klubove u Australiji. Na osnovu više od 100 prijava i konsultacija sa 50 osoba, zaključeno je da žene i devojke u sportu suočavaju se sa različitim oblicima nasilja na svim nivoima, uključujući fizičko nasilje, verbalno zlostavljanje, socijalno isključenje i ekonomsko nasilje.
Izveštaj takođe ističe da sportistkinje doživljavaju povećanu stopu zlostavljanja u onlajn okruženjima, uključujući seksualno uznemiravanje, rasizam i uznemiravanje putem interneta. Počinioci ovih dela mogu biti različite osobe, uključujući trenere, menadžere, gledaoce i medicinsko osoblje.
Seksualno zlostavljanje i uznemiravanje su posebno istaknuti kao ozbiljan problem, sa podacima koji pokazuju visoku stopu seksualnog nasilja u odnosima između trenera i sportistkinja. Studija UNESCO-a i UN Women iz 2023. godine otkriva da je 21% devojčica širom sveta doživelo barem jedan oblik seksualnog zlostavljanja u detinjstvu u okviru sportskih aktivnosti.
U Australiji, istraživanja su otkrila slučajeve fizičkog i mentalnog zlostavljanja sportistkinja i trenera, kao i zanemarivanje dece u sportskim programima. Postojeći problemi sa zlostavljanjem u sportu često ostaju neprijavljeni ili nedovoljno sankcionisani, što stvara ozbiljne posledice po žrtve i njihovu karijeru.
Nedavne inicijative i promene politika u mnogim sportskim organizacijama predstavljaju korak napred u borbi protiv zlostavljanja žena i devojčica u sportu. Međutim, potrebno je dalje unapređenje politika i praksi kako bi se osigurala sigurnost svih učesnica u sportu.
Bezbednost žena i devojčica mora postati prioritet u australijskim sportskim strategijama, posebno uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Brizbejnu 2032. Važno je da odgovorni za zlostavljanje budu adekvatno kažnjeni, a istrage moraju biti nezavisne i transparentne.
Nasilje nad ženama i devojčicama u sportu predstavlja ozbiljan problem koji zahteva sistematsko rešavanje i promene na svim nivoima sportskih organizacija. Sigurno i podržavajuće okruženje za sve učesnice u sportu treba da bude imperativ svake sportske zajednice.