NASA mapira super-emitere gasova staklene bašte

NASA mapira super-emitere gasova staklene bašte

NASA-in orbitalni analizator prašine otkrio je i mapirao 50 „superemitera“ metana, jakog gasa staklene bašte, u SAD, na Bliskom istoku i u centralnoj Aziji. Istraživanje je dragoceno za razumevanje klimatskih promena, saopštila je svemirska agencija u utorak.

Misija za istraživanje izvora mineralne prašine na površini Zemlje (EMIT), koja je postavljena na Međunarodnoj svemirskoj stanici u julu, identifikovala je žarišta metana pomoću spektrometra za snimanje.

Super-emiteri uključuju velika postrojenja za naftu i gas, kao i deponije. NASA je podelila satelitske snimke takvih lokacija u blizini Karlsbada, Novog Meksika, Teherana i Hazara, turkmenistanske luke na Kaspijskom moru.

Prema NASA-i, anketa i druga slična istraživanja će pomoći da se bolje razumeju klimatske promene. Metan, iako čini samo delić emisije gasova staklene bašte izazvane ljudima, procenjuje se da je 80 puta efikasniji u zadržavanju toplote u atmosferi.

„Želimo da vidimo kako će podaci o mineralima EMIT-a poboljšati modeliranje klime“, primetila je Kejt Kalvin, NASA-in glavni naučnik i viši savetnik za klimu, dodajući da će novi alati za detekciju metana poboljšati načine merenja i praćenja uticaja gasova staklene bašte na planetu. .

U avgustu je Space.com izvestio da su druga merenja EMIT tima imala za cilj stvaranje „kocke slike koja pokazuje spektralni potpis elemenata u Zapadnoj Australiji“. To uključuje „izloženo zemljište, vegetaciju, poljoprivredne površine, reke i oblake“.

EMIT je takođe dizajniran da meri količinu minerala, uključujući dolomit, kalcit i gips, u sušnim regionima Zemlje.