NASA-ini astronauti će duže ostati na svemirskoj stanici radi više rešavanja problema sa Boing kapsulom

NASA-ini astronauti će duže ostati na svemirskoj stanici radi više rešavanja problema sa Boing kapsulom

Dva NASA astronauta ostaće duže na Međunarodnoj svemirskoj stanici dok inženjeri rešavaju probleme na Boingovoj novoj svemirskoj kapsuli koja se pojavila na putovanju tamo.

NASA u petak nije odredila datum povratka sve dok testiranje na zemlji nije završeno i rekla je da su astronauti bezbedni.

„Ne žurimo da se vratimo kući“, rekao je menadžer NASA-inog komercijalnog programa Stiv Stič.

Probni piloti NASA-e veterani Buč Vilmor i Suni Vilijams poleteli su 5. juna u Boingovu kapsulu Starlajner za orbitalnu laboratoriju. To je bilo prvo lansiranje astronauta za Boing posle godina kašnjenja i neuspeha.

Očekivalo se da će probni let trajati oko nedelju dana, dovoljno vremena da Vilmor i Vilijams proveravaju kapsulu dok su pristali na stanici. Ali problemi sa pogonskim sistemom kapsule, koji se koristi za manevrisanje svemirskim brodom, podstakli su NASA-u i Boing da nekoliko puta odlože let kući dok su analizirali problem.

Takođe su želeli da izbegnu sukob sa svemirskim šetnjama astronauta stanice. Ali svemirska šetnja ove nedelje je otkazana nakon što je voda iscurila iz svemirskog odela astronauta. Problem nije rešen i planirana šetnja svemirom sledeće nedelje je odložena.

Kako se Starlajner približavao svemirskoj stanici dan nakon lansiranja, kvarovi potisnika u poslednjem trenutku su skoro izbacili pristanište. Pet od 28 potisnika kapsule se pokvarilo tokom pristajanja; svi potisnici osim jednog su ponovo pokrenuti.

Starlajner je već imao jedno malo curenje helijuma kada je raketirao u orbitu i još nekoliko curenja je došlo tokom leta. Helijum se koristi za stvaranje pritiska goriva za potisnike. Boeing je ove nedelje rekao da ova dva problema nisu problem za povratak.

Odlažući povratak astronauta, NASA i Boing su rekli da im je potrebno više vremena da prikupe informacije o problemima sa potisnikom i curenju dok je kapsula bila usidrena. Oba su u servisnom modulu, jedinici pričvršćenoj za kapsulu koja sagoreva tokom ponovnog ulaska.

NASA je prvobitno rekla da bi Starlajner mogao da ostane usidren u svemirskoj stanici do 45 dana zbog ograničenja baterije. Ali testovi u letu su pokazali da se granica može produžiti, rekao je Stich.

Zvaničnici su rekli da neće odrediti datum povratka dok rade na kopnenim testovima kapsulnih potisnika u pustinji u Novom Meksiku, za koje se očekivalo da će trajati nekoliko nedelja. Žele da pokušaju da ponove situaciju koja se dogodila tokom pristajanja.

„Želim da bude vrlo jasno da Butch i Suni nisu nasukani u svemiru“, rekao je Stich, dodajući da je Starliner dizajniran za misiju do 210 dana.

Stič je rekao da bi astronauti mogli da se vrate na Zemlju u Starlajneru u slučaju opasnosti na svemirskoj stanici.

Nakon što se flota spejs šatlova povukla, NASA je prepustila vožnje astronauta privatnim kompanijama. SpaceKs Elona Maska napravio je devet taksi letova za NASA-u od 2020. NASA planira da naizmenično prevozi SpaceKs i Boeing u prevozu posada do i od svemirske stanice.