NASA-ina raketa za Mesec vraća se na podlogu za sledeći pokušaj lansiranja

NASA-ina raketa za Mesec vraća se na podlogu za sledeći pokušaj lansiranja

NASA-ina raketa na Mesecu se vratila na podlogu za još jedan pokušaj lansiranja, nakon još popravki.

Raketa duga 322 stope (98 metara) napustila je svoj hangar usred noći i završila put od 4 milje (6,4 kilometra) ubrzo nakon izlaska sunca u petak.

NASA ima za cilj pokušaj lansiranja 14. novembra, šaljući praznu kapsulu posade oko Meseca i nazad u dramatičnom testu leta pre nego što se astronauti popnu na brod za nekoliko godina.

Prognostičari paze na potencijalno tropsko vreme koje bi moglo da ometa.

To je NASA-in najveći korak do sada da vrati astronaute na Mesec do 2025. godine. Svemirska agencija se bliži 50. godišnjici svog poslednjeg sletanja čoveka na Mesec: Apolo 17 u decembru 1972. godine.

Iako kraća, ova rana verzija rakete je čak moćnija od Saturna V koji je poslao Apolo astronaute na Mesec.

Zbog curenja goriva raketa je prizemljena od avgusta. Zatim je uragan Ijan naterao raketu nazad u hangar u svemirskom centru Kenedi krajem septembra. NASA je iskoristila vreme da izvrši popravke i zameni kritične baterije.

NASA još uvek ne zna zašto vodonik curi svaki put kada se raketa napaja gorivom, ali inženjeri su uvereni da mogu da upravljaju svim budućim curenjima, rekao je Cliff Lanham, viši menadžer.

Poletanje bi bilo u sitnim satima za naredne tri mogućnosti lansiranja. Iako NASA preferira lansiranje tokom dana za probne letove kako bi snimila što više slika, to nije uslov. Radarske i infracrvene kamere treba da obezbede dovoljno pokrivenosti, rekao je Jim Free, pomoćni administrator NASA-e.

Misija vredna 4,1 milijardu dolara trajaće skoro mesec dana, a kulminiraće padom u Pacifiku. Testne lutke su na brodu za merenje radijacije i vibracija.