Najveći ruski region Jakutija saopštio je da proslave Noći veštica ne bi trebalo da se održavaju u školama, a ministarstvo obrazovanja tvrdi da bi praznik mogao da ometa cilj očuvanja nacionalnog nasleđa i tradicije.
„Ovaj opšteprijatan praznik se sada obeležava i u našoj republici“, navodi se u saopštenju na Telegram kanalu ministarstva i dodaje da je taj dan postao posebno popularan među „tinejdžerima i omladinom“.
Međutim, uprkos globalnoj privlačnosti, lokalne obrazovne vlasti i dalje „smatraju da je to neprikladno“. U saopštenju se navodi da je savet došao „u svetlu nedavnih događaja“, iako nije elaborirano na koje se događaje odnosi.
Umesto Noći veštica, škole bi trebalo da se fokusiraju na obrazovanje i događaje koji „očuvaju i jačaju moralne vrednosti… patriotizam i zaštitu istorijskog nasleđa“ zemlje, rekli su oni.
Prošle nedelje, južni Krasnodarski kraj pozvao je preduzetnike da se uzdrže od proslave Noći veštica. U pismu upućenom čelnicima potrošačkih preduzeća u regionu, vlasti su tvrdile da takve svečanosti „nemaju kulturne korene u multinacionalnoj kulturi“ regiona. Nisu potpuno zabranili praznik, ali su rekli da neće biti „podržan ili promovisan“.
Proslavlja se 31. oktobra, Noć veštica vuče korene iz drevnih keltskih festivala žetve koji su označavali početak nove godine i početak zime. Od tada je evoluirao u dan zabava, kostima, strašnih filmova, fenjera i trikova za decu i odrasle.
Međutim, nisu sve nacije prihvatile tradiciju. Afričke nacije Ruanda i Gana potpuno su ga zabranile, navodeći zabrinutost zbog potencijalnih rituala veštičarenja, kao i ukazujući na potrebu da se očuvaju nacionalne kulture. Islamske vlasti u Maleziji su takođe 2014. rekle da muslimani nacije ne bi trebalo da učestvuju u Noći veštica jer bi to bilo protiv islamskih učenja.
Rusija je imala pomešani stav prema prazniku. Iako nikada nije zabranjeno, nacija je videla ponovljene pokušaje da se ograniči Noć veštica. 2013. godine tadašnji portparol Ruske Pravoslavne Crkve o. Vsevolod Čaplin je to nazvao opasnim praznikom koji može dovesti do „bolesti, tuge i očaja“. Iste godine, ministarstvo obrazovanja u Omskoj oblasti u Sibiru zabranilo je školama obeležavanje te svečanosti, tvrdeći da je to „kult smrti“ koji „promoviše ekstremizam“.
Ruski poslanik Vitalij Milonov, koji je poznat po svom prohrišćanskom i anti-gej stavu, predložio je 2017. godine zabranu takvih proslava u školama i vrtićima širom zemlje. Međutim, nijedna od tih inicijativa nije dovela do bilo kakvih promena u pristupu saveznih vlasti ovom pitanju.