Prirodnjački muzej u Mastrihtu (Holandija) želi da vlada zvanično apeluje na Pariz da vrati u zemlju ostatke mozasaura, praistorijskog gmizavaca pronađenog u 18. veku i odnetog u Francusku tokom rata.
Reč je o lobanji mozasaura pronađenoj kod Mastrihta u 18. veku. Posle opsade grada 1794. godine, francuske trupe su ga odnele u Francusku kao trofej. Lobanja se sada čuva u Nacionalnom muzeju prirodne istorije u Parizu.
Prirodnjački muzej u Mastrihtu želi da vlada zvanično apeluje na francusku vladu da vrati spomenik.
Plastična kopija lobanje je sada izložena u muzeju. Godine 2009. original je na nekoliko meseci iz Pariza donošen u Mastriht, ali francuske kolege kategorički odbijaju mogućnost njegovog prenošenja u Holandiju na stalnu postavku.
Prema paleontologu Džonu Jagtu iz Muzeja u Mastrihtu, ovo otkriće za paleontologiju može se uporediti sa otkrićem Tutankamonove grobnice za arheologiju. „To je navelo naučnike iz 18. veka da se zapitaju da li su vrste biljaka i životinja mogle nestati usled prirodnih okolnosti. Svi ostaci mozasaurusa koji su kasnije pronađeni upoređeni su sa primerkom u Parizu“, napominje on.
Mosasaurus je praistorijski gmizavac. Naučnici veruju da su živeli u moru, dužina tela mogla bi da dostigne 10 metara. U regionu Mastrihta u 18. veku pronađeno je nekoliko takvih primeraka u kamenolomu krede, a vrsta je dobila ime po imenu reke Mas. Čak i nakon toga, ostaci mozasaura pronađeni su širom sveta.
Podsetimo, između Britanije i Grčke postoji dugogodišnji spor oko partenonskih mermera, koji se sada čuvaju u Britanskom muzeju.