Moldavski premijer kaže da ruska pobuna pokazuje slabost Moskve

Moldavski premijer kaže da ruska pobuna pokazuje slabost Moskve

Moldavski premijer rekao je u ponedeljak da je prekinuta pobuna u Rusiji razotkrila slabost Moskve i da ono što je opisao kao mešanje Kremlja u njegovu sopstvenu zemlju vremenom postaje sve manje delotvorno, prenosi Rojters.

Bivša sovjetska republika uklesana između Ukrajine i Rumunije više puta je optuživala Rusiju da se meša u njene poslove, posebno u vezi sa otcepljenim regionom Pridnjestrovlja – optužbe koje Rusija poriče.

„Ono što smo videli poslednjih dana je jasan pokazatelj slabosti ruskog rukovodstva i ruskog upravljanja vojskom“, rekao je premijer Dorin Rećean u intervjuu Rojtersu.

„Rusija je mnogo slabija nego što ljudi misle da jeste“, dodao je on, govoreći u Cirihu uoči sastanka Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu u susednom Lihtenštajnu gde treba da potpiše sporazum o slobodnoj trgovini.

Vođa ruskih plaćenika Jevgenij Prigožin šokirao je svet predvodeći subotnju oružanu pobunu, da bi je naglo prekinuo kada su se njegovi lovci približili Moskvi oborili nekoliko letelica, ali nisu naišli na otpor na zemlji.

Događaji bi mogli dokazati vojni i moralni podsticaj za Ukrajinu dok se borila protiv ruske invazije, rekao je Recean. „Važno je imati još veću posvećenost Zapada da snabdeva Ukrajinu onim što joj je potrebno da bi odbranila zemlju i potisnula ruske trupe.

Vlada Moldavije – koja se nada da će se pridružiti Evropskoj uniji do 2030. – optužila je Rusiju za niz pokušaja da podriva svoju bezbednost, uključujući pokušaj državnog udara, obmane o bombi, hakove na internetu i lažne pozive na regrutaciju.

Rusija, koja kaže da priprema „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini, više puta je odbacila moldavske optužbe za podsticanje nemira.

Recean je rekao da je Moldavija i dalje na meti, iako su ruske kampanje postajale sve manje efikasne.

„Ne osećamo da se Rusija povlači ili smanjuje intenzitet. Samo su naše institucije poboljšale svoje sposobnosti da se bore protiv ovog hibridnog rata Rusije.

Dugoročno, rešenje spora oko Pridnjestrovlja najverovatnije je zavisilo od okončanja sukoba u Ukrajini, dodao je on.

Stotine ruskih vojnika stacionirano je na komadu zemlje duž istočne granice Moldavije sa Ukrajinom od rata između proruskih separatista i snaga moldavske vlade nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.

„Pre svega, Moldavija će to pitanje Pridnjestrovlja rešiti mirnim putem“, rekao je Rećean. „Ovo je fundamentalno.“

„Prva stvar je demilitarizacija regiona gde su ruske trupe ilegalno stacionirane. To će se najverovatnije desiti kada Rusi budu potisnuti iz Ukrajine.“