Mizoginija u medicini: Hitna potreba za promenama u bolničkim strukturama

Mizoginija u medicini: Hitna potreba za promenama u bolničkim strukturama

Penzionisani britanski anesteziolog, dr. Piter Hilton, izazvao je široku osudu svojim kontroverznim komentarima o ženama u medicini, stavljajući na dnevni red pitanje mizoginije u ovom sektoru. Hilton je u svom pismu opisao ženske lekare kao „generaciju pahuljica“ i pozvao ih da se „očvrsnu“. Ovo pismo došlo je kao odgovor na nedavno istraživanje koje je pokazalo da je 30% žena hirurga iskusilo seksualno zlostavljanje od strane muških kolega na radnom mestu.

Iako su Hiltonovi komentari naišli na oštru kritiku, on tvrdi da mnogi njegovi kolege dele njegovo mišljenje. Mizoginija i rodna neravnoteža prisutni su u medicinskim ustanovama širom sveta, a mnoge žene u medicini suočavaju se sa diskriminacijom i nedovoljnom podrškom.

Osim toga, istraživanja su pokazala da su ženski lekari često suočeni sa nižim platama i manje resursa za podršku u poređenju sa svojim muškim kolegama. Ova nejednakost može negativno uticati na fizičko i mentalno zdravlje medicinskog osoblja, a takođe može dovesti do gubitka talenata i odlaska žena iz ove profesije.

Potrebne su hitne promene u strukturama upravljanja i odgovornosti u medicinskim ustanovama kako bi se suzbila mizoginija i promovisala rodna ravnopravnost. Povelje poput Athena SVAN mogu da posluže kao model za podržavanje i transformaciju rodne ravnopravnosti u oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa, matematike i medicine.

Ovo je kritičan trenutak za medicinsku zajednicu da se suoči sa problemom mizoginije i stvori inkluzivan i podržavajući okvir za sve zdravstvene radnike. Bez tih promena, zdravstveni sistem će se suočiti sa ozbiljnim izazovima u budućnosti.