Mir se vraća u sirijsku pobunjeničku enklavu

Mir se vraća u sirijsku pobunjeničku enklavu

AMAN – U severozapadnoj Siriji, koju kontrolišu pobunjenici, u nedelju je zavladalo smirenje dan nakon što je primirje uz posredovanje Turske okončalo krvave sukobe između rivalskih frakcija koje su rizikovale šire međusobne ratove među protivnicima vladavine predsednika Bašara al Asada, rekli su stanovnici i pobunjenici, preneo je Rojters.

Glavna džihadistička pobunjenička grupa Hajat Tahrir al Šam (HTS), koju Sjedinjene Države, Turska i drugi navode kao teroriste, primorala je frakcije iz opozicione Nacionalne armije koju podržava Turska da prihvate mirovni sporazum u subotu koji je proširio njen uticaj u poslednjem velikom pobunjeničke enklave, rekli su.

Prema prvobitnom dogovoru, HTS je povukao svoje snage iz grada Afrin u severnoj provinciji Alepo, u koji je ušao prošlog četvrtka, u zamenu za obećanje svojih protivnika da će raditi na ujedinjenoj civilnoj administraciji koja će doneti stabilnost i okončati bezakonje.

Dve glavne pobunjeničke frakcije, Šamija front i Džeiš al Islam, koje deluju pod okriljem Trećeg korpusa Nacionalne armije, takođe su se složile da se vrate na svoje linije fronta i ukinu vojno prisustvo u urbanim centrima, rekli su pregovarači.

Sporazum je signalizirao nove dobitke džihadističke grupe koja je dugo tražila širu ekonomsku i bezbednosnu ulogu u oblastima na severu Sirije izvan svog uporišta u gusto naseljenom gradu Idlibu, rekli su pobunjenički izvori i džihadistički stručnjaci.

„U poslednjim bitkama nakon kontrole Afrina, HTS sada ima veliku bezbednosnu ulogu u poređenju sa onom koju je imao. Takođe teži daljem širenju“, rekao je Vael Olvan, bivši zvaničnik sirijske opozicije i istraživač u istanbulskom Jusooru Centar za studije.

Pobunjenički izvori kažu da sporazum približava Mohameda al Golanija, vođu Hajat Tahrir al Šama, njegovom cilju da proširi na druge oblasti civilnu administraciju koja sada efikasno upravlja javnim službama regiona Idlib u pokušaju da se oslobodi bivšeg ogranka sirijske Al Kaide militantna slika.

Turska je vodeći podržavalac mejnstrim pobunjeničkih frakcija. Njegovo snažno vojno prisustvo na severozapadu Sirije sprečilo je Rusiju i Damask da zauzmu preostalu opozicionu oblast. Turska je pojačala svoju intervenciju kako bi okončala borbe u kojima je mnogo mrtvih, rekao je viši komandant pobunjenika koji je zatražio anonimnost.

Turska se plaši da bi držanje HTS-a nad većim delom pobunjeničke enklave Moskvi dalo odriješene ruke da obnovi nemilosrdno bombardovanje regiona u kojem živi više od 3 miliona raseljenih Sirijaca koji su pobegli od Assadove vladavine pod izgovorom da se bore protiv tvrdokornih džihadista.

Ruski borbeni avioni u nedelju su pogodili Kafr Janu, selo koje je bilo poprište nekih od najtežih borbi među pobunjenicima, u poruci Moskve da će nekažnjeno udarati na područja koja sada potpadaju pod širi uticaj džihadističke grupe, dva pobunjenika rekli su komandanti.