Milioni mrtvih riba isplivali usred toplotnog talasa u Australiji

Milioni mrtvih riba isplivali usred toplotnog talasa u Australiji

Milioni riba uginuli su u jugoistočnoj Australiji u izumiranju za koje vlasti i naučnici kažu da je uzrokovano smanjenim nivoom kiseonika u rijeci nakon nedavnih poplava i vrućeg vremena.

Stanovnici zabačenog grada Menindee u državi Novi Južni Vels žalili su se na užasan miris uginule ribe.

„Smrad je bio užasan. Zamalo sam morao da stavim masku“, rekao je lokalni fotograf prirode Džef Luni.

„Bio sam zabrinut za svoje zdravlje. Ta voda na vrhu dolazi do naše crpne stanice za grad. Ljudi severno od Menindi kažu da bakalar i smuđ plutaju rekom svuda“, rekao je on.

Odeljenje za primarnu industriju saopštilo je da je smrt riba verovatno uzrokovana niskim nivoom kiseonika kako se poplave povlače, a situacija je pogoršana jer je ribama potrebno više kiseonika zbog toplijeg vremena.

Policija je uspostavila centar za hitne operacije u Menindiju da koordiniše masovno čišćenje ove nedelje.

Državni kontrolor operacija za vanredne situacije Peter Thurtell rekao je da je neposredan fokus bio da se stanovnicima obezbijedi snabdijevanje čistom vodom.

„Nema potrebe za brigom zajednice jer je početna procena utvrdila višestruka održiva rešenja za održavanje vodosnabdevanja opštine Menindi i okoline“, rekao je on.

Državne agencije su takođe počele da puštaju kvalitetniju vodu gde je to moguće kako bi povećali nivo rastvorenog kiseonika u toj oblasti.

„Upravo smo počeli da čistimo, a onda se ovo desilo, i to je kao da hodaš unaokolo u sasušenom neredu i onda osećaš taj truli miris. To je užasan miris i užasan za vidite sve te mrtve ribe“, rekao je Jan Dening, stanovnik Menindi.

Poslednjih nedelja zabeležena su masovna ubijanja ribe na reci Darling-Baaka. Desetine hiljada riba pronađeno je na istom mestu krajem februara, dok je bilo nekoliko izveštaja o mrtvim ribama nizvodno prema Pooncariju, u blizini granica Južne Australije i država Viktorija.

Ogromna ubijanja ribe dogodila su se na reci u Menindiju tokom teških sušnih uslova krajem 2018. i početkom 2019. godine, a lokalno stanovništvo procenjuje milione smrtnih slučajeva.