Različite teorije zavere, uključujući one krajnje desnice i „opasnih suprotstavljenih“, naširoko su podržane u Kanadi, sugeriše novo istraživanje Abacus Data, vodeće kompanije za istraživanje i strategiju sa sedištem u Otavi.
Firma je sprovela anketu širom zemlje – drugu u nizu pod nazivom „Poverenje i činjenice: u šta Kanađani veruju“ među 1500 odraslih – koja je ispitala koliko veruju glavnim izvorima informacija i vladinim institucijama.
Rezultati ankete su bili prilično obeshrabrujući, jer velika većina odraslih Kanađana očigledno veruje u različite teorije zavere, saopštila je kompanija.
„Kanađani koji žele da veruju da kanadsko društvo relativno ne utiče na razmišljanje zavere, neće naći malo utehe u ovim rezultatima. Milioni veruju da naši životi kontrolišu tajne zavere da potkopaju naše interese“, naveo je Abakus Data u saopštenju dok je predstavljao rezultate istraživanja.
Oko 44% ispitanika – 13 miliona odraslih – veruje da „velike događaje poput ratova, recesija i ishoda izbora” kontrolišu sumnjive zavere koje „tajno rade protiv nas”.
Više od jedne trećine Kanađana – nekih 37% ili oko 11 miliona – veruje da „u ovoj zemlji postoji grupa ljudi koji pokušavaju da zamene Kanađane rođene imigrantima koji se slažu sa njihovim političkim stavovima“. Anketar je primetio da je ovaj stav zapravo „artikulacija onoga što se obično naziva teorijom zamene“. Teorija krajnje desnice zavere, koju je predvodio francuski pisac Reno Kami, navodi da senke „replasističke“ elite nastoje da demografski i kulturno zamene Evropljane – i bele uopšte – ljudima u boji.
Oko 20 odsto ispitanika slaže se sa idejom da je „Svetski ekonomski forum grupa globalnih elita sa tajnom strategijom da nametne svoje ideje svetu“, pokazuje anketa. Samo 42% se u potpunosti ne slaže sa ovim stavom o VEF-u, jer 37% ili nije sigurno po tom pitanju ili veruje da bi to zapravo mogla biti globalistička zavera. Sličan procenat Kanađana smatra da svet kontrolišu druga neodređena „tajna društva“.
Ispostavilo se da zavere vezane za korona virus nisu baš toliko popularne među Kanađanima, jer samo 13 odsto veruje da milijarder Bil Gejts koristi mikročipove zasnovane na vakcinama da prati ljude, pa čak i kontroliše njihovo ponašanje. Dodatnih 21 odsto ispitanika nije bilo sigurno u to ili je reklo da je to potencijalno moguće, pokazuje anketa.
Činjenica da su teorije zavere u kanadskom društvu toliko rasprostranjene predstavlja ozbiljne rizike, upozorio je Abakus Data. Takve ideje na kraju prete „da potkopaju sposobnost političkih partija, preduzeća, grupa civilnog društva i vlada da pomognu u izgradnji konsenzusa i ostvarivanju napretka zajedno“, dodaje se.
„Možda ono što najviše zabrinjava u ovim brojevima je činjenica da nepoverenje u institucionalne račune nije samo neutralni skepticizam – ono je često praćeno spremnošću da se veruje u opasne suprotne teorije“, zaključuje kompanija.