Američke vlasti uvode prepoznavanje lica za migrante bez pasoša na domaćim letovima

Američke vlasti uvode prepoznavanje lica za migrante bez pasoša na domaćim letovima

Vlada Sjedinjenih Američkih Država je nedavno započela zahtevati od migranata bez pasoša da se podvrgnu tehnologiji prepoznavanja lica kako bi se ukrcali na domaće letove. Ova promena je izazvala konfuziju među imigrantima i zastupničkim grupama u Teksasu.

Nije precizirano kada je ta promena stupila na snagu, ali nekoliko migranata koji su pokušali da se ukrcaju na letove iz Južnog Teksasa u utorak su izjavili grupama za zastupanje da su odbijeni. Među njima su bili ljudi koji su koristili vladin sistem za zakazivanje na mreži za vođenje svojih imigracionih slučajeva. Ova nova procedura izazvala je zabrinutost kod zastupnika zbog mogućih posledica za migrante koji su ilegalno prešli američko-meksičku granicu pre nego što su bili obrađeni od strane agenata granične patrole.

Uprava za bezbednost saobraćaja (TSA) je izjavila da migranti bez odgovarajuće identifikacije sa fotografijom moraju da se podvrgnu tehnologiji prepoznavanja lica kako bi potvrdili svoj identitet koristeći evidenciju Ministarstva za unutrašnju bezbednost (DHS). Oni koji ne uspeju u ovom postupku neće biti dozvoljeni da se ukrcaju na letove.

Iako zvaničnici nisu precizirali kada je tačno TSA izvršio ovu promenu, naglasili su da nije odgovor na određenu bezbednosnu pretnju.

Grupa koja pruža humanitarnu pomoć i zagovaranje za migrante u Teksasu, Del Camino jezuitska granična ministarstva, izrazila je zabrinutost zbog nespremnosti za ovu promenu. Ranije su migranti mogli da se ukrcaju na letove sa dokumentima koje su imali od granične patrole.

Iako ova nova procedura može stvoriti poteškoće migrantima, neki su se već prilagodili. Jedna žena iz Ekvadora koja putuje sa svojim detetom izjavila je da je u sredu uspešno prošla postupak prepoznavanja lica i bez problema se ukrca na let nakon što je dozvolila policajcima da je fotografišu na kontrolnom punktu TSA.

Očekuje se da će ova promena uticati na migrante i nategnute zajednice na granici između SAD-a i Meksika, koje se sve više oslanjaju na avio-kompanije kako bi doveli ljude u druge gradove gde imaju prijatelje i porodicu, često po nalogu granične patrole.