Meta je u utorak saopštila da će početi da skriva neprikladan sadržaj sa naloga tinejdžera na Instagramu i Fejsbuku, uključujući postove o samoubistvu, samopovređivanju i poremećajima u ishrani.
Gigant društvenih medija sa sedištem u Menlo Parku, Kalifornija, rekao je u postu na blogu da, iako već ima za cilj da ne preporučuje takav materijal „neprikladan za uzrast“ tinejdžerima, sada ga takođe neće prikazivati u njihovim fidovima, čak i ako taj sadržaj deli nalog koji prate.
„Želimo da tinejdžeri imaju bezbedna iskustva koja odgovaraju uzrastu u našim aplikacijama“, rekla je Meta.
Tinejdžeri – pod uslovom da nisu lagali o svom uzrastu kada su se registrovali na Instagram ili Facebook – takođe će videti svoje naloge postavljene na najrestriktivnija podešavanja na platformama i biće im blokirani da traže termine koji bi mogli biti štetni.
„Uzmite primer nekoga ko objavljuje o svojoj stalnoj borbi sa mislima o samopovređivanju. Ovo je važna priča i može pomoći u destigmatizaciji ovih pitanja, ali to je složena tema i nije nužno pogodna za sve mlade ljude“, rekao je Meta. „Sada ćemo početi da uklanjamo ovu vrstu sadržaja iz iskustva tinejdžera na Instagramu i Facebooku, kao i druge vrste sadržaja neprikladnog uzrastu.
Metina najava dolazi u trenutku kada se kompanija suočava sa tužbama desetina američkih država koje je optužuju da nanosi štetu mladima i doprinosi krizi mentalnog zdravlja mladih svesno i namerno dizajnirajući funkcije na Instagramu i Fejsbuku koje zavise decu od njenih platformi.
Kritičari kažu da Metini potezi ne idu dovoljno daleko.
„Današnja najava Mete je još jedan očajnički pokušaj da se izbegne regulativa i neverovatan šamar roditeljima koji su izgubili svoju decu zbog onlajn štete na Instagramu“, rekao je Džoš Golin, izvršni direktor dečije onlajn zagovaračke grupe Fairplai. „Ako je kompanija sposobna da sakrije sadržaj za samoubistvo i poremećaj u ishrani, zašto su čekali do 2024. da objave ove promene?“