Lude slike prikazuju lavu koja teče iz pukotine koja se otvorila na Islandu

Lude slike prikazuju lavu koja teče iz pukotine koja se otvorila na Islandu

Lava je izbila kroz pukotinu na islandskom poluostrvu Rejkjanes 18. decembra 2023. godine, pucajući skoro 30 metara u vazduh u svojim ranim satima.

Islanđani su nedeljama očekivali erupciju u toj oblasti, otkako je 23. oktobra počeo roj hiljada malih zemljotresa severoistočno od ribarskog grada Grindavik, signalizirajući vulkansku aktivnost ispod.

U danima koji su usledili nakon tih prvih tutnjava, ispod grada se otvorio niz malih pukotina, razbijajući ulice, kidajući komunalne vodove i naginjući kuće. GPS stanice su otkrile da tlo tone i raste na velikom području.

Geolozi iz islandske meteorološke službe protumačili su događaje kao dokaz da je bazaltni nasip – magma pod pritiskom koja se probija u pukotinu – upao ispod Grindavik. Aktivnosti tamo su se smanjile početkom decembra, ali 4 kilometra severno od grada, tlo ispod geotermalne elektrane Svartsengi se pomeralo.

Tlo se spustilo za 10 inča (25 centimetara) kako se bazaltni nasip punio, ali je onda počeo da se diže u širokoj kupoli, što ukazuje da se magma ponovo naduvava i stvara pritisak u komori magme. Rezultat je bila obližnja erupcija 18. decembra.

Ako pukotina nastavi da se širi na jug ili ako izbije velika količina lave, evakuisani grad Grindavik, sa oko 3.500 stanovnika, može biti u opasnosti. Lava bi takođe mogla da se izlije na severozapad prema elektrani, iako je kompanija izgradila zidove od kamena da bi pokušala da preusmeri tokove lave.

Island je s razlogom poznat kao „zemlja vatre i leda“. Njegovi stanovnici su vekovima naučili da žive sa njegovom preaktivnom geologijom.

Razlog za vulkanizam ima dva dela: jedan ima veze sa onim što geolozi bez maštovitosti nazivaju vrućom tačkom, a drugi uključuje džinovske tektonske ploče koje se rastavljaju odmah ispod ostrva. Kao geolog, studiram i jedno i drugo.

Kada se 1960-ih godina pojavila teorija tektonske ploče, geolozi su shvatili da se mnogi vulkani nalaze u zonama gde se tektonske ploče susreću. Tektonske ploče su gigantski komadi Zemljinog krutog spoljašnjeg sloja koji nose i kontinente i okeane i stalno su u pokretu. Prekrivaju planetu kao veliki delovi sferne slagalice.

Mnogi od ovih vulkana nalaze se u zonama subdukcije, poput vatrenog prstena Pacifika, gde tanje okeanske ploče polako tonu u Zemljin omotač. Ovo su stratovulkani sa razglednica poput planine Fudži, u Japanu, ili planine Rainier, izvan Sijetla. Zbog visokog sadržaja gasa, one imaju tendenciju da eruptiraju katastrofalno, ispuštajući pepeo visoko u atmosferu energijom nuklearnih bombi, kao što je Mount St. Helens uradio 1980. godine.

Druga, tipično tiša vrsta vulkana se formira tamo gde se ploče rastavljaju.

Vulkanska aktivnost u blizini Grindavika je direktno povezana sa ovom vrstom tektonskog kretanja ploča. Srednjoatlantski greben između Evroazijske i Severnoameričke ploče preseca upravo taj deo ostrva.

U stvari, u Nacionalnom parku Thingvellir možete bukvalno hodati između dve tektonske ploče. Možete videti topografske ožiljke rascepa u dugim, linearnim dolinama koje se protežu severoistočno od Grindavika. Oni su usklađeni sa rojevima zemljotresa, deformacijom tla i erupcijom pukotina 2023.

Tamo gde se ploče udaljavaju jedna od druge, plašt ispod se podiže prema površini da popuni prazninu, noseći svoju toplotu sa sobom i krećući se u oblast nižeg pritiska. Ta dva procesa uzrokuju topljenje u dubini i vulkansku aktivnost na površini.

Ovo je isti proces koji stvara novu okeansku koru pod vodom na srednjookeanskim grebenima. Nakon što se magma učvrsti kao bazaltna stena, izgledaće kao vertikalni zidovi uvučeni u okolno područje.

Na Islandu se čini da se veliki vulkani u unutrašnjosti takođe nalaze iznad plašta, slično kao na Havajima.

Ova vrsta vulkana obično eruptira bazaltnu lavu, koja se topi na veoma visokoj temperaturi i ima tendenciju da lako teče. Erupcije uglavnom nisu eksplozivne jer tekuća lava dozvoljava gasovima da pobegnu.

Još uvek se raspravlja o tome šta tačno uzrokuje podizanje vrućeg materijala na vrućim tačkama, ali najčešće prihvaćena ideja je da ih izazivaju perjanice pregrejane stene koje nastaju na prelazu između Zemljinog metalnog jezgra i stenovitog omotača. Vruće tačke su mehanizam da Zemlja odaje deo svoje unutrašnje toplote.

Tipično, erupcije fisura nisu eksplozivne. Međutim, kada lava od 1.800 stepeni Farenhajta (oko 1.000 stepeni Celzijusa) udari u vodu, bljesak u paru može izazvati eksplozije koje mogu rasuti pepeo na veću površinu.

Život u aktivnom vulkanskom području ima neke prednosti, posebno u pogledu energije.

Island dobija 30% svoje električne energije iz geotermalnih izvora koji koriste podzemnu toplotu za pogon turbina i proizvodnju energije. To je skoro kao kontrolisana verzija toka lave koji udara u more, i pomaže da Island postane jedna od najčistijih ekonomija na svetu.

Hidrotermalna elektrana Svartsengi koristi podzemnu toplotu iz iste magmatske komore koja sada eruptira da bi obezbedila toplu vodu za nekoliko hiljada domova, plus 75 megavata električne energije.

Ta elektrana je takođe deo razloga zašto je Plava laguna toliko popularna. Kada je elektrana izgrađena 1976. godine, planirano je da se njene još vruće otpadne vode ispuštaju u susedno nisko područje, očekujući da će prodreti u zemlju. Međutim, geotermalna voda je bila napunjena rastvorenim silicijumom, koji je postao čvrst mineral kada se voda ohladila, stvarajući nepropusni sloj. Počelo je da se formira malo jezero.

Zbog visokog sadržaja silicijum-dioksida, voda u ovom jezeru je spektakularne plave boje koja je inspirisala stvaranje geotermalne banje. Plava laguna je jedna od najboljih turističkih atrakcija u zemlji.