Ekstremni vremenski uslovi ruše istorijsku piramidu u Meksiku

Ekstremni vremenski uslovi ruše istorijsku piramidu u Meksiku

Piramida od dragog kamena u Ihuatziou, Meksiko, srušena je 29. jula usled ekstremnih vremenskih uslova koji su zahvatili region. Ova kvadratna struktura visoka 15 metara, koja je nekada predstavljala jedan od najbolje očuvanih spomenika civilizacije kraljevstva Mičoakan, doživela je ozbiljna oštećenja usled kontinuiranih padavina i oluja. Južni zid piramide se raspao u ruševine, a najmanje šest ‘stepenastih tela’ piramide, uključujući spoljni zid i potporne elemente, je ozbiljno pogođeno.

Piramida u Ihuatziou, uz ostale značajne arheološke strukture na ovom nalazištu, bila je središte domorodačkih kultura koje su pre 1.100 godina naselile područje. Tokom istorije, postala je deo carstva P’urhepechas, jedinog carstva koje Asteci nisu osvojili. Danas, ovo kulturno nasleđe predstavlja značajan deo meksičkog kulturnog identiteta.

Nacionalni institut za antropologiju i istoriju (INAH) navodi da su ekstremne vremenske prilike u poslednjih nekoliko nedelja, uključujući obilne padavine tokom jula koje su usledile nakon dugotrajne suše, doprinele pucanju strukture i prodiranju vode u unutrašnjost zgrade. Ovo je izazvalo gotovo neizbežan kolaps.

Povećana učestalost ekstremnih vremenskih događaja, uz rast nivoa mora usled klimatskih promena, predstavlja ozbiljnu pretnju za kulturne spomenike širom sveta. Nedavne studije pokazuju da klimatske promene ubrzavaju propadanje drevnih pećinskih slika u Okeaniji i izazivaju oštećenja na građevinskim materijalima kulturnog nasleđa u Evropi i Meksiku.

Tariakuiri Alvarez, član plemena P’urhepecha, ističe da bi njegovi preci interpretirali rušenje piramide kao „loš znak“, povezujući događaj sa nezadovoljstvom bogova. Ova perspektiva naglašava duboku kulturnu važnost očuvanja istorijskih i kulturnih spomenika, čija sudbina je sada ugrožena globalnim klimatskim promenama izazvanim ljudskim aktivnostima.

Kao dodatak ovoj tragediji, nedavno je došlo do rušenja kultnog ‘Dvostrukog luka’ u Juti, što se takođe pripisuje promenama nivoa vode i eroziji. Ova dešavanja pokazuju ozbiljnost problema i potrebu za hitnim merama zaštite neprocenjivih mesta baštine.

Čuvanje ovih istorijskih spomenika postaje sve važnije kako se suočavamo sa promenama koje izaziva klima.