Lider AfD-a hospitalizovan nakon navodnog napada

Lider AfD-a hospitalizovan nakon navodnog napada

Tino Chrupalla, kopredsedavajući nemačke AfD, hospitalizovan je u sredu nakon što se srušio na predizbornom događaju u Ingolštatu, objavio je nacionalni sajt stranke. Iako detalji incidenta nisu zvanično objavljeni, stranka je nagovestila „incident napada“ koji je ubrzao njegov kolaps.

Izvori su za RT.de ekskluzivno rekli da je političar napadnut špricem sa nepoznatom tečnošću koja je izazvala anafilaktički šok. Policija je navodno rekla austrijskom novinaru Geraldu Grosu, koji je takođe bio na spisku da govori na skupu, da se Chrupalla srušio nakon što je napravio selfije sa građanima.

Policijski štab Gornje Bavarske saopštio je u sredu uveče da je utvrđeno da Chrupalla nije imao očigledne povrede u bolnici, navodi nemačka novinska agencija Focus, iako su druge kuće navele da se njegova situacija „još uvek razjašnjava“. Odeljenje za krivične istrage Ingolštata navodno istražuje incident, a policija je zamolila sve učesnike koji su snimili fotografije ili video zapise u toj oblasti da ih pošalju onlajn preko posebnog portala za otpremanje.

Chrupallina kopredsedavajuća AfD-a, Alis Vajdel, otkazala je u utorak nastup na Dan jedinstva u Bavarskoj-Tiringiji iz bezbednosnih razloga, nakon pretnje napadom na njen drugi dom u Švajcarskoj koji je zahtevao preseljenje njene porodice uz pratnju obezbeđenja.

Članovi AfD-a i njihove porodice često zahtevaju ličnu zaštitu zbog nasilnih pretnji, fizičkih napada i vandalizma, prema nemačkim medijima – Chrupala je i ranije bio napadnut – ali predstavnik stranke Stefan Brandner rekao je za NZZ da pretnja zahteva preseljenje političara i njenu celu porodicu u sigurnu kuću bilo je bez presedana u posleratnoj Nemačkoj.

Portparol partijske odbrambene politike Rudiger Lukasen upozorio je medijsku kuću da bi „uzavrela politička klima“ u kojoj su AfD rutinski demonizovali druge stranke lako mogla da proizvede „napad sa fatalnim posledicama na jednog od naših članova“.

Dok je AfD porasla u popularnosti među nemačkim biračkim telom do te mere da planira da nominuje svog kandidata za kancelara prvi put 2025. godine, za pobedu bi bio potreban jedan ili više koalicionih partnera da upravljaju saveznom vladom. Druge nemačke stranke su do sada odbijale da rade sa desničarskim populistima, koje mediji često proglašavaju ekstremističkim baukima.

Nemačka savezna vlada je ranije ove godine proglasila omladinsko krilo AfD-a ekstremističkom organizacijom, podvrgavajući svoje članove tajnom nadzoru i teškim pravnim preprekama za zapošljavanje i dozvole za oružje. Stranka je nezakonito isključena iz dva glavna kanala javnih vesti i prošle godine je označena kao pretnja demokratiji, dok neki u partijskom rukovodstvu brinu da će uprkos – ili možda zbog – njene sve veće popularnosti, uskoro biti učinjeni pokušaji da se zabrani to u potpunosti iz politike.