Razlozi iza očuvanja jezika: Kako porodična prošlost oblikuje prenošenje jezika među imigrantima

Razlozi iza očuvanja jezika: Kako porodična prošlost oblikuje prenošenje jezika među imigrantima

Prema statistici iz 2021. godine, 1 od 4 Kanađana govori maternji jezik osim engleskog ili francuskog. Istraživanje o prenosi jezika nasleđa u vijetnamskim porodicama u Montrealu otkriva da različiti uzroci emigracije, kao što su politički progon i ekonomske teškoće, značajno utiču na to kako se jezik očuva u drugoj generaciji.

Tim istraživača analizirao je 38 roditelj-dete parova iz vijetnamske dijaspore. Utvrđeno je da su porodice koje su pobegle zbog političkih previranja aktivnije u očuvanju vijetnamskog jezika, osnivajući škole i kulturne centre, dok su ekonomski imigranti više fokusirani na ponos prema savremenom Vijetnamu, što je njihovoj deci omogućilo izlaganje savremenoj kulturi.

Kroz ovo istraživanje, istraživači su primetili da deca političkih imigranata imaju širu mrežu prijatelja koji govore vijetnamski, dok su ekonomski imigranti često živeli daleko od vijetnamskih zajednica, što otežava komunikaciju na maternjem jeziku.

Zaključak istraživanja naglašava da su lične istorije i okolnosti imigracije ključni faktori u prenosu jezika nasleđa, ukazujući na to da ne postoji jedinstveni put ka očuvanju jezika.