Globalna borba protiv plastičnog otpada: Izazovi i rešenja u pet različitih zemalja

Globalna borba protiv plastičnog otpada: Izazovi i rešenja u pet različitih zemalja

Svake godine svet proizvede oko 400 miliona tona plastičnog otpada, a veliki deo ove plastike se koristi samo nekoliko minuta pre nego što završi u deponijama ili zagađuje prirodu. Dok se globalni pregovarači nadaju postizanju prvog svetskog sporazuma o zagađenju plastikom, AFP istražuje kako plastika za jednokratnu upotrebu i dalje dominira u svakodnevnom životu širom sveta, ilustrujući značajne izazove u borbi protiv ovog problema.

U Bangkoku, vlasnik prodavnice hrane Vatchararas Tamrongpattarakit objašnjava zašto koristi plastiku za jednokratnu upotrebu. Plastika je lakša i jeftinija od tradicionalnih listova banane, koji su postali teži za nabavku i upotrebu. Tajland je pre pandemije uveo ograničenja za plastiku, ali su mnoga pravila zanemarena, a plastika za jednokratnu upotrebu i dalje je popularna zbog svoje praktičnosti.

U Nigeriji, gde se dnevno odbaci oko 60 miliona kesica za vodu, plastika za jednokratnu upotrebu ostaje glavna opcija zbog niskih troškova. Iako su vlasti u Lagosu zabranile plastiku za jednokratnu upotrebu, efekti su minimalni, dok su kompanije koje proizvode i recikliraju plastiku preplavljene potražnjom.

U Brazilu, plastika se koristi na plažama Rio de Žaneira za posluživanje popularnog napitka mate. Iako su prodavci svesni ekološkog uticaja plastičnih čaša, jeftine alternative su teže dostupne. Kante za otpad na plažama primaju ogromne količine otpada, ali samo mali deo se reciklira.

U Francuskoj, gde su plastične slamke i pribor za jelo zabranjeni od 2016. godine, plastične kese i dalje ostaju rasprostranjene, uprkos tvrdnjama o recikliranju i kompostabilnosti. Stručnjaci sumnjaju u efikasnost tih tvrdnji, dok prodavci navode da su plastične kese praktične i zahtevane od strane kupaca.

U Dubaiju, gde je plastika za jednokratnu upotrebu široko korišćena zbog visoke temperature i potrebe za dostavom, nove regulative su uvedene kako bi se smanjila upotreba plastike. Od juna, plastične kese su zabranjene, a planira se i zabrana kontejnera od polistirena sledeće godine. Dok Allo Beirut razmatra prelazak na kartonske kontejneri, kupci i dalje osećaju uticaj plastike u svojim svakodnevnim životima.

Ovi primeri ilustruju koliko je teško smanjiti upotrebu plastike na globalnom nivou, i koliko je važno pronaći održiva rešenja koja će biti prihvaćena od strane potrošača i preduzetnika širom sveta.