„Ako imate stari čajnik za vodu kome treba godinama da proključa, zamena će vas možda koštati 20 funti, ali ako nabavite novi, uštedećete 10 funti godišnje na računu za struju“, odlaze iz UK Premijer Boris Džonson izjavio je u svom završnom govoru o politici novinarima u četvrtak u Safolku.
Džonson je objasnio da će finansijsku pomoć porodicama koje se suočavaju sa rekordno visokim računima za energiju, za koje se očekuje da će u proseku premašiti 3.500 funti godišnje kada se cena ukine u oktobru, odrediti njegov naslednik – ili ministarka spoljnih poslova Liz Trus ili bivši kancelar Riši Sunak . Međutim, uverio je posmatrače da će ih biti u izobilju. „Naravno, biće još novca koji će doći, ko god da preuzme od mene, u narednim mesecima – znatne sume, to je apsolutno jasno“, rekao je on.
Privremeni premijer je takođe obećao 700 miliona funti za finansiranje proširenja nuklearne elektrane Sizevell C, tvrdeći da je, kao i čajnik, potrebno platiti više unapred kako bi se kasnije ostvarile uštede i zaštitila energetska bezbednost UK. Bilo bi „ludilo“ ne finansirati ga, rekao je on, navodeći šest miliona domova koje bi mogao da napaja i desetine hiljada radnih mesta koje bi navodno stvorilo.
Džonsonovi kritičari su osudili i finansiranje nuklearnog projekta i komentare o kettle-u kao van kontakta, okarakterišući tržište nuklearne energije kao umiruće, a samog Džonsona kao bezosećajnog ili neupućenog.
Dok je kancelar Nadhim Zahavi rekao da „ništa nije van stola“ u vezi sa vladom koja pomaže građanima oko troškova grejanja ove zime, Truss, favorit za zamenu Džonsona sledeće nedelje, već je odbacio najočigledniji način finansiranja, obećanje „neće biti novih poreza“ da bi se ukrotila energetska kriza.
U međuvremenu, istraživačka fondacija Resolution Foundation je objavila izveštaj u kojem predviđa da će se Velika Britanija suočiti sa najgorim smanjenjem životnog standarda u poslednjih 100 godina, sa „neviđenom dve decenije dugom depresijom plata“ koja je rezultat ogromne inflacije koja će ostaviti još 3 miliona Britanaca u siromaštvu. bez vladine intervencije i koštao prosečnu porodicu 3.000 funti u naredne dve godine.
Analiza MMF-a objavljena u četvrtak pokazala je da ne samo da je Velika Britanija najteže pogođena energetskom krizom izazvanom sankcijama EU na rusku naftu i gas, već i da teret nesrazmerno pada na siromašne, za koje se predviđa da će potrošiti skoro tri puta više od svojih prihoda od energije ove godine od bogatih.