Kućni ljubimci u opasnosti jer su Britanci bez novca smanjili troškove

Kućni ljubimci u opasnosti jer su Britanci bez novca smanjili troškove

Povećanje troškova u Velikoj Britaniji moglo bi da ima „zabrinjavajući uticaj“ na dobrobit kućnih ljubimaca, upozorila je u subotu jedna od najvećih dobrotvornih organizacija za životinje u zemlji.

Govoreći za Skaj njuz, portparol Kraljevskog društva za prevenciju okrutnosti prema životinjama (RSPCA) objasnio je da, pošto „rastući troškovi života opterećuju finansije ljudi“, postoji zabrinutost da će više kućnih ljubimaca biti napušteno. Dobrotvorna organizacija je takođe zabrinuta da bi moglo doći do porasta broja kućnih ljubimaca koji se „leče kućnim lekovima kako bi se smanjili troškovi umesto da budu odvedeni kod veterinara“.

„Sve ovo može imati zabrinjavajući uticaj na dobrobit životinja“, rekao je portparol, apelujući na vlasnike kućnih ljubimaca koji se bore sa brigom o svojim životinjama da „potraže pomoć od prijatelja i porodice“ ili uglednih dobrotvornih organizacija.

Ranije ovog meseca, RSPCA je izvestila da je kriza troškova života dodala „dalju dimenziju“ problemima pogoršanim pandemijom Covid-19, kada je masovno povećanje vlasništva pasa dovelo do porasta napuštanja pasa i slučajeva okrutnosti prema životinjama. . Više od 3 miliona pasa nabavljeno je u Velikoj Britaniji tokom karantina, prema izveštaju Udruženja proizvođača hrane za kućne ljubimce iz 2021. Prošle godine je više od 92.000 pasa prijavljeno dobrotvornoj organizaciji kao žrtve okrutnosti – porast od 16% u jednoj godini.

Dok su prosečni mesečni troškovi nege za malog psa, prema dobrotvornoj veterinarskoj organizaciji PDSA, oko 50 funti (60 dolara), troškovi mogu naglo porasti ako se kućni ljubimac razboli, a neke procedure koštaju hiljade funti.

U julu je dobrotvorna organizacija Oak Tree Animals’ u Kambriji prijavila nagli porast napuštanja zbog finansijskih poteškoća. U periodu od januara do jula, broj životinja koje se iz tog razloga smeštaju u prihvatilište povećan je za 500 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

U isto vreme, donacije centru su opale, jer ljudi imaju manje novca na raspolaganju, saopštila je dobrotvorna organizacija.

Energetsku krizu u Evropi pogoršale su sankcije Moskvi zbog sukoba u Ukrajini i smanjenje isporuka ruskog prirodnog gasa. Iako Velika Britanija nije direktno zavisna od Moskve u pogledu goriva, još uvek pati od rasta cena energije.

Očekuje se da će godišnji računi domaćinstava u Velikoj Britaniji ove zime premašiti 3.300 funti (3.971 dolara), prema konsultantu za energetiku Kornvol insajt. Čak 6 miliona britanskih domaćinstava moglo bi biti podvrgnuto nestanku struje ove zime ako se obustave isporuke ruskog gasa Evropi, objavio je prošlog meseca The Times, pozivajući se na dokument Vajthola.