Krov od staklene folije koji štedi resurse

Krov od staklene folije koji štedi resurse

U projektu „Light-Light-Roof“, istraživači u Fraunhofer UMSICHT ​​razvili su materijale na bazi folije za pokrivanje krovova na način koji propušta svetlost. Krovovi napravljeni od stakla su često teški i troše mnogo resursa – sastoje se od nekoliko ploča izolacionog stakla.

Lagani i modularni lagani sistem je kombinacija modularnog sistema staklene folije i unutrašnjeg krova napravljenog od pokretne, prozirne i IC-reflektirajuće tkanine. Time se štedi oko 75% težine materijala, što pozitivno utiče na celokupnu konstrukciju, transport materijala i montažu.

Modularni sistem se sastoji od omotača ETFE filma (EFTE: etilen-tetrafluoroetilen kopolimer) i jednostrukog sigurnosnog stakla. ETFE propušta do 95% svetlosti. Sa cirkulišućim vazduhom između staklenog okna i filma, sistem može idealno da se poveže sa vazduhom u zgradi—na primer, zimi odleđivanjem snega ili leda ili za toplotnu izolaciju.

IR-reflektujuća tkanina unutrašnjeg krova se takođe može podesiti po potrebi: U tu svrhu, istraživači razvijaju tehnologiju merenja, kontrole i regulacije prilagođenu zahtevima zgrade i korisnika, koja će biti integrisana u sistem. U krovnom stakleniku „Altmarktgarten Oberhausen“, istraživači trenutno testiraju sistem staklene folije u realnim uslovima rada tokom cele godine.

Gradovima sa jako zatvorenim površinama su posebno potrebne nove mere protiv obilnih padavina, poplava ili toplotnih talasa kako bi se prilagodili klimatskim promenama. Izraz „sunđer grad“ obuhvata širok spektar mera kao što su rastvaranje površina, stvaranje zelenih površina, zelenih krovova ili lokacija drveća. Vertikalni sistemi za zadržavanje vode su ovde vredan dodatak za izbegavanje vršnih opterećenja u kanalizacionom sistemu i posledično sprečavanje lokalnih poplava. Cilj je da se apsorbuje i skladišti kišnica tamo gde se javlja umesto da se kanališe i odvodi.

Fraunhofer UMSICHT ​​trenutno razvija koncept „Vertikalni vodeni sunđer“, vertikalni sistem za zadržavanje koji se sastoji od nosive, propusne spoljašnje školjke sa jezgrom za skladištenje vode od mineralnih materijala. U idealnom slučaju, za jezgro se koriste mineralni materijali iz procesa reciklaže kao što su cigle, krečnjače, gazirani beton, koji imaju veoma dobra svojstva skladištenja vode i provodljivosti.

Ovi moduli su spojeni na sistem za odvodnjavanje krova, tako da se kišnica dovodi direktno u module. Ovo omogućava da se velike količine kišnice privremeno skladište i zatim koriste za hlađenje isparavanjem. Vertikalni retencijski moduli su predviđeni za primenu na postojećim zgradama i novogradnji.

„Trenutno sprovodimo praktična istraživanja konceptualnog dizajna i razvoja funkcionalnih uzoraka modula sa ciljem da ove godine kompletiramo i testiramo demonstrator na skali orijentisanoj na aplikaciju“, objašnjava Holger Vak, Odeljenje za razvoj proizvoda u Fraunhofer UMSICHT.