Skoro 44 godine nakon što je napustio Belu kuću, Džimi Karter, 39. predsednik SAD, vratio se u Vašington na trodnevne državne obrede, koji su započeli u utorak.
Karterovi posmrtni ostaci napustili su Atlantu u pratnji porodice i vojnih počasti. Povorka je krenula iz Predsedničkog centra Karter u Atlanti, dok su topovski plotuni i melodije himni poput „Amazing Grace“ i „Blessed Assurance“ odavale počast ovom duboko religioznom lideru.
Specijalna vazdušna misija „39“ prevezla je Karterove posmrtne ostatke u Zajedničku bazu Endruz u Merilendu, simbolično koristeći predsednički avion koji Karter, dok je bio predsednik, nikada nije koristio jer je uveden tek nakon njegovog mandata.
U Vašingtonu, kovčeg je dočekan uz vojnu ceremoniju pre nego što je prevezen do Kapitola, gde je smešten na čuveni Linkolnov katafal, mesto koje se koristi za odavanje počasti preminulim državnicima.
Delegacije iz Kongresa, uključujući senatore Rafaela Vornoka i Džona Osofa iz Karterove rodne Džordžije, pridružile su se ceremoniji. Prisustvovale su i sudije Vrhovnog suda, među kojima su bili Džon Roberts, Bret Kavano i Elena Kejgan, zajedno sa lokalnim liderima poput gradonačelnice Vašingtona, Mjuriel Bauzer.
U četvrtak će Karter dobiti državnu sahranu u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu, gde će predsednik Džo Bajden održati hvalospev.
Karter, poznat po svojoj skromnosti i neuobičajenim stavovima prema ceremonijalnim aspektima predsedništva, često je odbijao raskošne tradicije. Kao predsednik, želeo je da ukine izvođenje pesme „Hail to the Chief“ jer je smatrao da preterano veliča položaj predsednika.
Njegova povezanost sa američkom Pomorskom akademijom istaknuta je tokom ceremonije u Vašingtonu, gde su njegovi posmrtni ostaci prevezeni kesonom sa konjskom vučom, prolazeći pored Memorijala američke mornarice.
Karterova smrt nije prošla bez političkih komentara. Tokom konferencije za novinare na Floridi, novoizabrani predsednik Donald Tramp kritikovao je Karterovu odluku o vraćanju kontrole nad Panamskim kanalom Panami.
Na pitanje o prikladnosti takvih komentara tokom pogrebnih obreda, Tramp je dodao: „Sviđao mi se kao čovek, ali se nisam slagao sa njegovom politikom.“
Džimi Karter, preminuo 29. decembra u 100. godini života, ostavlja za sobom nasleđe vođstva koje je često bilo u suprotnosti sa tradicionalnim normama Vašingtona, ali nepokolebljivo u svojoj posvećenosti veri, ljudskim pravima i služenju građanima. Državni obredi u Vašingtonu predstavljaju poslednji oproštaj od jednog od najposebnijih predsednika u američkoj istoriji.