Godišnje stope poseta odeljenjima za hitne slučajeve zbog saobraćajnih povreda izazvanih kanabisom porasle su za 475% tokom 11 godina, prema novoj studiji bolnice Otava, Instituta za istraživanje Brujer i ICES-a.
Studija je ispitala učešće kanabisa u posetama hitne pomoći (ED) za povrede u saobraćaju između 2010. i 2021. i tražila promene nakon legalizacije kanabisa u oktobru 2018. i nakon komercijalizacije legalnog tržišta (prošireni proizvodi od kanabisa i maloprodajne prodavnice), koje preklapa sa pandemijom COVID-19.
„Naši nalazi ističu zabrinjavajući porast učešća kanabisa u hitnim posetama za povrede u saobraćaju tokom vremena, sa još oštrijim skokovima nakon faza legalizacije i komercijalizacije“, kaže glavni autor i ICES postdoktorski pripravnik dr Daniel Miran, koji je takođe porodični lekar i saradnik na Istraživačkom institutu Bruiere i bolnici Otava. „Nasuprot tome, učešće alkohola u posetama ED sa povredama u saobraćaju nije se povećalo tokom perioda studije, što sugeriše da je legalizacija kanabisa igrala važnu ulogu u porastu stopa.“
Dok su dokumentovana umešanost kanabisa u saobraćajne povrede posete ED bile veoma retke, podaci izazivaju zabrinutost u vezi sa potencijalnim širim porastom vožnje sa oštećenim kanabisom, koji se možda ubrzao nakon legalnog širenja tržišta.
Objavljeno u JAMA Netvork Open, istraživači su pregledali podatke o medicinskom kartonu o 947.604 poseta ED za saobraćaj u Ontariju, Kanada. Oni su uključivali evidenciju iz januara 2010. i decembra 2021., ali su isključili posete ED od pojedinaca koji su bili mlađi od 16 godina (minimalna zakonska starost za vožnju) u vreme posete ED.
„Uočeno povećanje saobraćajnih povreda izazvanih kanabisom moglo bi da odražava šire trendove u vožnji sa oštećenim kanabisom“, kaže dr Majran. „Studija naglašava potrebu za pojačanim naporima u prevenciji, uključujući ciljano obrazovanje i mere politike.
Jedno ograničenje studije je da je osoblje ED možda bilo svesnije potencijala za saobraćajne povrede u vezi sa kanabisom nakon legalizacije, što je dovelo do viših nivoa testiranja na kanabis. Istraživači veruju da ovo ne bi objasnilo sve uočeno povećanje zbog težine saobraćajnih povreda, koje bi bile temeljno istražene uprkos promenama politike ili procedure testiranja.
Autori upozoravaju da je prerano razumeti uticaj legalizacije kanabisa na bezbednost na putevima, posebno zbog ogromnog pada u vožnji i mobilnosti tokom pandemije, koji se preklapao sa velikim delom perioda legalizacije.