Koliko često treba da perete posteljinu i peškire?

Koliko često treba da perete posteljinu i peškire?

U skladu s različitim mišljenjima o tome koliko često treba prati peškire i posteljinu, nova anketa sprovedena u Ujedinjenom Kraljevstvu izazvala je pažnju javnosti. Gotovo polovina slobodnih muškaraca priznala je da ne pere posteljinu čak do četiri meseca u isto vreme, postavljajući pitanje o idealnoj učestalosti ove prakse.

Posteljina i peškiri, kako se ističe, zahtevaju različite pristupe održavanju higijene. Iako se preporučuje pranje posteljine svake nedelje ili dve, peškiri, s obzirom na svoju upotrebu nakon tuširanja ili kupanja, trebalo bi da budu podvrgnuti češćem pranju, po mogućstvu svakih nekoliko dana.

Stručnjaci upozoravaju na značaj sušenja peškira kako bi se izbeglo stvaranje vlažnog okruženja koje pogoduje razvoju bakterija i plesni. Mokri peškiri, prema istraživanjima, mogu biti plodno tlo za neprijatne mirise, a izloženost mikrobima može izazvati astmu, alergijske reakcije kože ili kožne infekcije.

Saveti uključuju i pranje peškira na visokoj temperaturi, redovno čišćenje mašine za pranje veša i sušenje posteljine i peškira na suncu kad je to moguće. Iako se nude proizvodi poput „brzo sušećih“ peškira i posteljine koji sadrže antibakterijske metale, stručnjaci upozoravaju na opreznu upotrebu antimikrobnih sredstava kako bi se izbegle potencijalne rezistencije mikroorganizama.

Evo nekoliko smernica koje vam mogu pomoći da odlučite koliko često treba prati posteljinu i peškire:

  1. Posteljina:
    • Ako se tuširate ili kupate pre spavanja, posteljinu možete prati jednom nedeljno.
    • Ako padate u krevet nakon znojnog dana ili vežbanja, možda će biti bolje prati je češće, na primer, svakih nekoliko dana.
    • Alergičari ili osobe sklonije kožnim problemima možda žele prati posteljinu češće kako bi održali čistije okruženje za spavanje.
    • Preporučuje se pranje posteljine na visokoj temperaturi (na primer, 60°C) kako bi se ubili mikroorganizmi.
  2. Peškiri:
    • Peškire je najbolje prati posle svake upotrebe, posebno ako se koriste za brisanje tela nakon tuširanja ili kupanja.
    • Ako peškir koristite samo za brisanje čistih ruku, možete ga koristiti nekoliko puta pre pranja.
    • Pranje peškira na visokoj temperaturi može pomoći u ubijanju bakterija. Redovno čišćenje mašine za pranje veša takođe je važno.
  3. Sušenje i provetravanje:
    • Važno je obezbediti dobro sušenje posteljine i peškira kako bi se sprečilo stvaranje vlažnog okruženja pogodnog za razvoj bakterija i plesni.
    • Ako je moguće, sušenje na suncu može pomoći u prirodnom dezinfekciji.
  4. Antimikrobni proizvodi:
    • Proizvodi koji sadrže antibakterijske materijale, poput nanosrebra ili bakra, mogu pomoći u ograničavanju rasta mikroorganizama. Međutim, treba voditi računa o prekomernoj upotrebi antimikrobnih sredstava.
  5. Individualne potrebe i preferencije:
    • Ako imate posebne zdravstvene potrebe, alergije ili preferencije, možda ćete želeti prilagoditi učestalost pranja prema tim faktorima.

U zaključku, pridržavanje određenih smernica održavanja higijene može doprineti svežem osećaju i sprečiti neželjene posledice koje proizilaze iz nedovoljno čiste posteljine i peškira.