Klimatski demonstranti nasrću na kultne slike

Klimatski demonstranti nasrću na kultne slike

Tri aktivista za klimatske promene iz grupe „Samo zaustavi naftu“ uhapšena su zbog „javnog nasilja nad robom“ nakon što su u četvrtak napali Vermerovu čuvenu sliku „Devojka sa bisernom minđušom“ u muzeju Maurishuis u Hagu. Neprocenjivo umetničko delo je navodno neoštećeno.

Na snimku incidenta koji je objavljen na društvenim mrežama vidi se kako jedan demonstrant sipa konzervu nečega što izgleda da je paradajz supe preko glave drugog pre nego što obojica skinu jakne i otkriju majice sa natpisom „Samo zaustavi naftu“. Jedan od demonstranata zatim zalijepi glavu za staklenu ploču koja štiti površinu slike, dok drugi zalijepi ruku za zid pored slike. Prema Maritshui, treći demonstrant je takođe bacio „nepoznatu supstancu“ na sliku.

„Kako se osećate kada vidite da se nešto lepo i neprocenjivo uništava pred vašim očima? “, pita jedan od demonstranata užasnutu gomilu, uokvirujući njihov gnev kao „dobro“, dok pita: „Gde je taj osećaj kada vidite da se planeta uništava pred našim očima? ”

On pokušava da uporedi sliku, zaštićenu staklom, sa „ranjivim ljudima na globalnom jugu“ i „budućnošću naše dece“, a obe „nisu zaštićene“. ”

Može se čuti kako posmatrači osuđuju njihove postupke kao „opscene“ i „glupe“, iako je izgledalo da je policija čekala dok par ne završi svoj stav pre nego što ih je skinula u lisicama.

Muzej je uverio javnost da slika „nije oštećena“ i da će se vratiti za izlaganje „što je pre moguće“, izjavivši da je „umetnost bespomoćna i da pokušamo da je oštetimo iz bilo kog razloga, oštro je osuđujemo. ”

Napad je poslednji u nizu napada na klasična umetnička dela Just Stop Oil i sličnih grupa. Još dvojica aktivista Just Stop Oil uhapšena su u Nacionalnoj galeriji ranije ovog meseca zbog krivičnog dela i teškog prestupa nakon što su napali Van Gogove ‘Suncokrete’ konzervom supe, dok je par aktivista iz Letzte generacije (Poslednja generacija) narušio Moneov ‘Les Meules’ sa konzerviranim pire krompirom i zalepljeni za pod u muzeju Barberini u Nemačkoj.

Demonstranti su takođe upotrebili boju u spreju i ljudski otpad u svojim naporima da skrenu pažnju na ponašanje čovečanstva koje ugrožava klimu, iako hladan prijem koji su dobili od javnosti dovodi u pitanje da li povređuju cilj koji tvrde da zastupaju.