Klimatske promene povećavaju rizik od ekstremnih vremenskih prilika, uzrokujući nestašicu hrane i ugrožavajući postojanje bezbroj vrsta — a ako to nije bilo dovoljno, sada podstiče pirate da muče svetske okeane i mora.
Istraživanje novog Univerziteta Merilend objavljeno je na mreži ove nedelje u časopisu Američkog meteorološkog društva Veather, Climate and Societi od strane uvaženog univerzitetskog profesora Geri Lafrija i bivšeg postdiplomca dr Bo Jianga. ’19, docent na Univerzitetu u Makau, pokazuje da rastuće temperature mora imaju složen uticaj na pomorski kriminal. Ali umesto da Džek Sperou juri za duplonima pomoću noža i sekstanta, pomislite na očajnog ribara koji koristi AK-47 i GPS uređaj.
„Kada pomislimo na pirate, na pamet nam padaju tipovi sa nogom i papagaj, ali moderna piraterija je mnogo sofisticiraniji fenomen“, objasnio je Lafri. „Piraterija je pokušaj ilegalnog ukrcavanja na brod — na moru ili u luci — sa ciljem krađe imovine i uzimanja talaca radi neke vrste finansijske dobiti.
Gledajući 15-godišnje podatke o temperaturama površine mora i piratstvu u Južnom kineskom moru i vodama kod istočne Afrike, LaFree i Jiang su otkrili da je porast temperature doveo do porasta piratskih napada u istočnoj Africi zbog smanjene proizvodnje ribe, što je izazvalo gubitak ekonomskih prilika. Ali u Južnom kineskom moru, gde su neke komercijalne vrste ribe uspevale u toplijim vodama, povećana proizvodnja ribe dovela je do većih prihoda za porodice u ribarskoj industriji i manjeg podsticaja da se bave kriminalom.
„Ovi rezultati sugerišu da će klimatske promene kako se nastavljaju, njihov uticaj na nasilje i kriminalno ponašanje verovatno biti složen, sa povećanjem i smanjenjem u zavisnosti od specifičnog situacionog konteksta i racionalnih izbora koje stvaraju promene temperature mora“, rekao je Đijang.
Za LaFree, nalazi takođe doprinose našem razumevanju ko su kriminalci – ili mogu biti.
„Kriminal je mnogo više prekidač za prigušivanje nego prekidač za uključivanje i isključivanje; ovi ribari upadaju u kriminal kada je ekonomija loša i odlaze iz nje kada su u mogućnosti“, rekao je on. „Ova vrsta teške dihotomije između kriminalaca i nekriminalaca je mnogo poroznija.
Rezultati takođe pokazuju još jedan ozbiljan uticaj klimatskih promena na svetsku ekonomiju.
„Ogroman deo celokupne svetske trgovine dolazi kroz ove oblasti; u smislu ukupne vrednosti, govorimo o milijardama i milijardama dolara“, rekao je Lafri, „tako da ako se ne kontroliše, piraterija u posebno nekoliko ovih uskih prolaza i područja uskih grla gde pirati imaju tendenciju da vode mogu imati ogroman ekonomski uticaj.“
Kroz novi grant za pojedinačne projekte za veliki izazov, LaFri i Đijang planiraju da dublje zarone u vezu između klimatskih promena i kriminala prikupljanjem podataka o temperaturi površine mora iz 109 zemalja sa obalama i utvrđivanjem kako rastuće temperature utiču na akte političkog nasilja, a tačnije, teroristički akti.
„Predloženo istraživanje će nam reći u kojoj meri klimatske promene mogu da promene društveno-političke i ekološke situacije u kojima se terorističke organizacije mogu razmnožavati, uzdizati i rasti, kao i da će ponuditi uvid u pojedinačne odluke da se bave terorizmom“, rekao je Lafri.