Holandski uzgajivač lala, Arjan Smit, suočava se sa sve većim izazovima koje donose klimatske promene i povećane granične kontrole usled Bregzita, što ugrožava njegov porodični biznis koji je preživeo generacije.
Smit, čija porodica gaji cveće još od 1940. godine, primećuje dramatične promene u klimi koje ozbiljno utiču na polja lala koje neguje celog života. „Klima se promenila. To možemo da osetimo. Imamo više vlažnih perioda… Mnogo je skuplje. To je ponekad teško“, objašnjava Smit.
Sa sve češćim vlažnim zimama i toplijim prolećima i letima, uzgajivači lala suočavaju se sa izazovima u održavanju kvaliteta i obima useva. Smit ističe da je prošle zime izgubio oko osam do devet odsto lukovica zbog prekomerne vlage, dok su visoke temperature smanjile količinu vode koju biljke mogu da apsorbuju.
Osim toga, Brexit dodaje dodatni pritisak na industriju. Od 30. aprila, fizičke provere za mnoge biljke i cveće koje ulaze u Britaniju predstavljaju značajne prepreke za uzgajivače. Smit procenjuje da oko 80 odsto njegovog cveća završi u inostranstvu, pa svako kašnjenje tokom graničnih provera predstavlja „katastrofu“ za njegov biznis.
Ipak, Smit ostaje optimističan, ističući važnost prilagođavanja i kontinuiranog nadgledanja useva. On veruje da je moguće ostvariti dobar profit u industriji cveća ako se izazovi savladaju na pravi način.
Njegova posvećenost industriji cveća pokazuje se i kroz donacije gradovima u Ukrajini pogođenim ratom, gde cveće ima pozitivan uticaj na mentalno zdravlje lokalnog stanovništva.
I dok se suočava sa teškoćama, Smit ostaje veran porodičnoj tradiciji i optimističan u pogledu budućnosti svog posla, nadajući se da će četvrta generacija Smita nastaviti da vodi porodični biznis.