U Šangaju je pokrenuta istraga o prodavnicama koje navodno prodaju falsifikovanu rusku robu, saopštile su gradske vlasti. Interesovanje za tradicionalne ruske proizvode nedavno je poraslo u Kini usred rastuće popularne podrške Rusiji suočenoj sa zapadnim sankcijama, prema izveštajima lokalnih medija.
Obuka je usledila nakon sve većeg broja pritužbi potrošača na kvalitet i autentičnost proizvoda koji se prodaju u takozvanim „paviljonima ruske robe“, navodi se u saopštenju opštinske vlade Šangaja objavljenom u četvrtak.
Šangajski opštinski biro za nadzor tržišta izvršio je dva kruga inspekcija od 23. decembra. Pregledano je ukupno 47 takvih paviljona, a pod istragom je šest prodavnica osumnjičenih za nezakonite radnje, navodi se u saopštenju. Navodni prekršaji uključuju rad bez dozvole i lažno oglašavanje.
Prodavnice dolaze sa svim elementima potpisa kao što su ćirilično pismo na etiketama proizvoda, matrjoške, sa tradicionalnim pesmama kao što su „Kalinka“ i „Katiusha“ koje se sviraju u petlji, navodi South China Morning Post.
Mnogi kupci su izrazili zabrinutost da većina robe u ovim prodavnicama zapravo nije iz Rusije, već je proizvedena u zemlji, primetio je list Global Times. Navodi se da se falsifikovani artikli kreću od grickalica i pića do kozmetike i predmeta za domaćinstvo.
Kao deo suzbijanja, zvaničnici sprovode inspekcije, prikupljaju uzorke i pregledaju sertifikate proizvoda. Preduzeća koja su proglašena krivima za prodaju falsifikovane robe mogla bi se suočiti sa visokim kaznama ili zatvaranjem.
Prema South China Morning Postu, popularnost ruske robe je porasla u Kini u poslednje dve godine zahvaljujući jačim trgovinskim vezama između Pekinga i Moskve i zategnutim odnosima ove druge sa Zapadom.