Kineski bes zbog vode iz Fukušime baca senku na Asean Forum

Kineski bes zbog vode iz Fukušime baca senku na Asean Forum

Kineski gnev zbog ispuštanja prečišćene otpadne vode u Japanu iz nuklearne elektrane Fukušima umanjio je izglede za poboljšanje odnosa kada se najviši zvaničnici dve zemlje sastanu ove nedelje.

Premijer Fumio Kišida i kineski premijer Li Kiang prisustvovaće samitu Asean-a u Džakarti, što je mogla biti šansa za stabilizaciju odnosa. Umesto toga, Li bi mogao iskoristiti sastanak sa državama jugoistočne Azije i Južnom Korejom kao priliku da izgrdi Kišidu pred regionalnim zvaničnicima.

Peking je bio najglasniji protivnik poteza Japana da ispusti tretiranu radioaktivnu vodu u okean. Iako su naučnici, uključujući najmanje jednog iz Kine koji je doprineo pregledu plana pod vođstvom Međunarodne agencije za atomsku energiju, rekli da će oslobađanje imati zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu, reakcija je bila trenutna i ekstremna.

Vlada je zabranila sav japanski uvoz morskih plodova, što je navelo Tokio da zapreti akcijama Svetske trgovinske organizacije. Državni mediji objavili su kritike tog poteza. Ljudi su pozivali na bojkot japanskih proizvoda. Japanska ambasada, konzulati i škole u ​​Kini gađani su jajima i kamenicama.

Pošto samit Asean-a počinje u utorak, Peking bi mogao da iskoristi priliku da se suprotstavi sve ugodnijim vezama Tokija sa Vašingtonom i Seulom. Američki predsednik Džo Bajden bio je domaćin trosmernog samita sa Kišidom i južnokorejskim predsednikom Jun Suk Jelom u avgustu koji je Kinu ostavio sve više izolovanom.

„Sve što Kina može da učini da seje podele između Japana i njegovih regionalnih partnera, učiniće“, rekao je Bejts Gil, izvršni direktor Centra za kinesku analizu Instituta za azijsko društvo.

Teški odnosi između Kine i Japana postavili su osnovu za nepoverenje javnosti u ispuštanje vode. Kineski državni mediji promovisali su crtane filmove, uključujući i onaj koji prikazuje čudovište koje se diže iz okeana, očigledno izazvano radijacijom. Hu Sijin, bivši glavni urednik Global Timesa, objavio je snimak iz Simpsonovih na svom Ks nalogu koji prikazuje ribu sa tri oka.

„Kampanja dezinformacija oko puštanja vode ima geopolitički kontekst“, rekao je Hamsini Hariharan, istraživač fokusiran na Kinu u Logicalu, kompaniji koja pruža usluge provere činjenica koristeći veštačku inteligenciju.

„Ovo je deo veće kampanje da se ukaže na to kako SAD i njeni saveznici izneveravaju svet i ljude širom sveta“, rekao je Hariharan. „To je definitivno da se diskredituje Japan, ali je deo većeg spoljnopolitičkog cilja koji Kina ima.

Kineska vlada je više puta rekla da Japan nije uspeo da dokaže da je oslobađanje bezbedno i bezopasno za ljude i životnu sredinu. Izbacujući vodu, Japan širi rizik na ostatak sveta, navodi Peking.

Incident bi takođe mogao biti korisno odvraćanje pažnje od sopstvenih problema Kine. Druga po veličini svetska ekonomija usporava, dug raste, tržište nekretnina je u zastoju, a nezaposlenost mladih je rekordno porasla.

„Na domaćem planu, mislim da Kina igra diverzantsku strategiju“, rekao je Jinan He, vanredni profesor na Odseku za međunarodne odnose na Univerzitetu Lehigh. „Ovo je dobra prilika za vladu da skrene pažnju javnosti sa domaćih problema na Japan.

Koliko će to uticati na japansku ekonomiju, ostaje da se vidi. Izvoz ribarstva čini mali deo japanskog bruto domaćeg proizvoda. Loše osećanje bi moglo da spreči očekivani porast kineskog turizma u Japan, iako su takvi padovi u prošlosti bili kratkotrajni, navodi Blumberg ekonoms.

Odnosi između dva azijska giganta su 2012. dostigli najnižu tačku u poslednjih nekoliko decenija zbog teritorijalnog spora oko grupe ostrva u Istočnom kineskom moru. Bivšem premijeru Šinzo Abeu bilo je potrebno skoro dve godine da obezbedi sastanak sa predsednikom Si Đinpingom od čega su se veze postepeno zagrevale.

Sam Kišida je u novembru prošle godine imao zvaničan sastanak sa Sijem na marginama Foruma za azijsko-pacifičku ekonomsku saradnju u Bangkoku, na kojem su dvojica lidera izrazila želju da poboljšaju odnose.

Postoje znaci da Kina želi da radi na vezama. Ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je svom južnokorejskom kolegi da podržava napore Seula da obnovi trosmerne samite koji uključuju Japan. Kina i Južna Koreja razmenile su mišljenja o ispuštanju otpadnih voda u Japanu, navodi se u saopštenju Pekinga kasno u četvrtak.

Kina i Japan su u „svadi“, rekao je Alfred Vu, vanredni profesor na Školi javne politike Li Kuan Ju na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru. On ne očekuje da će stvari postati tako loše kao 2012. kada su bili masovni protesti, ali ne vidi ni brzo rešenje.

„Biće potrebno vremena da se vrati u normalu“, rekao je. „Biće potrebne nedelje, meseci ili čak i više. Tada će se kineska strana postepeno hladiti.“