Kineska za kupovinu Temu suočava se sa strožim bezbednosnim pravilima EU

Kineska za kupovinu Temu suočava se sa strožim bezbednosnim pravilima EU

Kineska platforma za kupovinu Temu moraće da se pridržava strogih novih bezbednosnih pravila nakon što je Brisel u petak dodao kompaniju na svoju listu digitalnih kompanija dovoljno velikih da se suoče sa ivičnjacima.

Temu je jedna od najbrže rastućih aplikacija u Evropi, iako je na tržište EU ušla tek u aprilu 2023. i već se suočila sa žestokim nadzorom grupa potrošača zbog svojih praksi.

Aplikacija se pridružuje drugim tržištima AliEkpress, Amazon, Shein i Zalando na listi od 24 „veoma velike onlajn platforme“, koje imaju više od 45 miliona aktivnih korisnika mesečno u Evropskoj uniji.

Od kraja septembra, četiri meseca nakon imenovanja, Temu će morati da primenjuje stroža pravila Zakona o digitalnim uslugama (DSA), jednog od ogromnih novih zakona EU koji regulišu onlajn platforme, navodi se u saopštenju Evropske komisije.

To uključuje „obavezu da se propisno procene i ublaže sistemski rizici koji proizilaze iz njihovih usluga, uključujući uvrštavanje i prodaju falsifikovane robe“, navodi se u saopštenju.

Druge platforme koje su na meti DSA ispitivanja uključuju Snapchat, TikTok i IouTube.

Temu, međunarodna verzija kineske aplikacije za kupovinu Pinduoduo, saopštila je ranije ove godine da ima u proseku oko 75 miliona aktivnih korisnika mesečno u 27 zemalja EU.

Ranije ovog meseca, evropska krovna grupa za prava potrošača BEUC optužila je Temu za kršenje DSA tako što je manipulisao svojim korisnicima kako bi ih naterao da troše više.

BEUC je podneo žalbu Evropskoj komisiji, dok je 17 organizacija članica, uključujući Francusku, Nemačku i Španiju, učinilo isto sa nacionalnim vlastima, zahtevajući istragu Temua.

Platforma je bila pod pritiskom izvan Evrope, uključujući i Južnu Koreju, gde je regulatori istražuju zbog sumnje u nepoštene prakse, uključujući lažno oglašavanje.

U izjavi, Temu je priznao da je imenovan i rekao da smo „u potpunosti posvećeni pridržavanju pravila i propisa koje je naveo DSA kako bismo osigurali bezbednost, transparentnost i zaštitu naših korisnika u Evropskoj uniji“.

EU sve više stavlja na vidjelo tehnološke titane sa utvrđenom legalnom oružarijom, pokrenuvši talas istraživanja nekih od najpopularnijih aplikacija na svijetu.

Prema DSA, EU je pokrenula istrage o Metinom Fejsbuku i Instagramu, kao i TikToku, Ks Elona Maska i kineskom maloprodajnom lancu AliEkpress.

DSA predviđa da kompanije moraju pripremiti godišnje procene rizika kako bi procenile koje opasnosti mogu predstavljati platforme i kako se one moraju ublažiti da bi se zaštitili korisnici.

Prekršaji se mogu suočiti sa kaznama koje dostižu i do šest odsto globalnog prometa platforme, ili čak zabranom za ozbiljne i ponovljene prekršaje.

Prošlog meseca, EU je na svoju listu platformi koje moraju da budu u skladu sa strožim pravilima DSA dodala onlajn prodavača Shein osnovanog u Kini.