Kina otkriva svoje planove da svoje podvige u istraživanju svemira pretvori u naučni napredak

Kina otkriva svoje planove da svoje podvige u istraživanju svemira pretvori u naučni napredak

Kina je poslednjih godina napravila velike korake u istraživanju svemira, raketirajući astronaute na sopstvenu svemirsku stanicu i vraćajući kamenje sa Meseca. Sada želi da te podvige pretvori u naučna dostignuća.

Vodeći nacionalni naučni institut izneo je u utorak ambiciozan plan da postane globalni lider u svemirskoj nauci do 2050. godine. Naveo je širok spektar istraživačkih oblasti, uključujući crne rupe, Mars i Jupiter, i potragu za naseljivim planetama i znacima vanzemaljskog života.

„Istraživanje svemirskih nauka u našoj zemlji uopšte je još uvek u početnoj fazi“, rekao je Ding Čibiao, potpredsednik Kineske akademije nauka na konferenciji za novinare. „To je slabost koja se mora rešiti na putu izgradnje vazduhoplovne sile.“

Plan, koji je zajednički izdat sa Kineskom nacionalnom administracijom za svemir i Kineskom kancelarijom za svemirski inženjering sa ljudskom posadom, postavio je cilj da se napravi značajna dostignuća „sa značajnim međunarodnim uticajem“ koja podstiču napredak u inovacijama i transformišu Kinu u moć u proučavanju svemira.

Pored postavljanja svemirske stanice u orbitu, svemirska agencija je spustila istraživača na Mars. Cilj je da se osoba postavi na Mesec pre 2030. godine, što bi Kinu učinilo drugom nacijom posle Sjedinjenih Država koja je to učinila. Takođe planira da izgradi istraživačku stanicu na Mesecu.

Program Meseca deo je rastućeg rivalstva sa SAD – i dalje liderom u istraživanju svemira – i drugima, uključujući Japan i Indiju. Amerika planira da spusti astronaute na Mesec po prvi put u više od 50 godina, iako je NASA ranije ove godine pomerila ciljni datum na 2026.

SAD su ove nedelje lansirale svemirsku letelicu na 5 1/2-godišnje putovanje do Jupitera, gde će pokušati da prouči jedan od satelita planete da vidi da li njegov ogromni skriveni okean može da drži ključeve života.