Kina  dostigla svemirsku prekretnicu

Kina dostigla svemirsku prekretnicu

Privatno napravljena raketa TL-2 I1 izvela je svoj prvi let u nedelju, noseći satelit u orbitu iz centra za lansiranje satelita Jiukuan na severozapadu Kine. Nalet lansiranja planiran je za 2023. godinu, a Peking se nada da će ove godine rasporediti više od 200 svemirskih letelica.

TL-2 I1 je raketa-nosač koju je razvila kompanija Space Pioneer, sa sedištem u Pekingu. Uspešno je poleteo u nedelju popodne, a ubrzo potom postavio satelit sa daljinskim otkrivanjem u orbitu oko 500 kilometara iznad Zemlje, preneli su kineski mediji.

Sa lansiranjem, Space Pioneer je postao treća privatna kompanija u Kini koja je izvršila orbitalnu misiju, posle i-Space i Galactic Energi. Međutim, Space Pioneer je prvi koji je lansirao raketu na tečno gorivo u orbitu, što je teži zadatak od lansiranja rakete na čvrsto gorivo.

Kako se kineska privatna industrija istraživanja svemira širi, državna svemirska kompanija CASC je u januaru objavila da će izvesti 60 misija lansiranja svemira 2023. godine i poslati više od 200 svemirskih letelica u orbitu. Ova lansiranja će uključivati dve misije sa ljudskom posadom do svemirske stanice Tiangong i prvi let rakete nosača Long March 6C.

Najveća raketa u zemlji, Long March 5, takođe će ponovo biti u akciji po prvi put od lansiranja misije Tianven 1 na Mars 2020.

Kina je prošle godine izvela 64 lansiranja, stavljajući je na drugo mesto iza SAD sa 87.