Njeri Migvi (43), suosnivač organizacije u zajednici pod nazivom Usikimie, što na svahiliju znači „Nemoj da ćutiš“, nalazi se na prvoj liniji borbe protiv tihe epidemije rodno zasnovanog nasilja u Keniji. Kroz svoj rad, Migvi pomaže ženama da izbegnu nasilne veze, smešta ih u sigurne kuće i pruža im podršku u ponovnoj izgradnji njihovih života.
Usikimie je osnovana 2019. kako bi spasila i pomogla kenijskim ženama koje su tihe žrtve rodno zasnovanog nasilja, osećajući se bespomoćno i zarobljeno u nasilnim vezama. Migvi je i sama preživela nasilje u porodici, što je dodatno motivisalo njen angažman u ovoj oblasti.
Migvi svedoči o tome kako je broj slučajeva nasilja nad ženama alarmantno visok u Keniji, sa više od 11 miliona žena koje su tokom života iskusile fizičko ili seksualno nasilje od strane intimnog partnera. Situacija je dodatno alarmantna s obzirom na podatak da je od januara 2016. do decembra 2023. ubijeno najmanje 500 žena u Keniji zbog njihovog pola.
Iako je tokom pandemije COVID-19 prijavljen porast slučajeva rodno zasnovanog nasilja za 300%, Migvi ističe da se većina slučajeva i dalje ne prijavljuje policiji, a mnogi počinioci ostaju nekažnjeni. To samo dodatno ohrabruje nasilnike da počine još gore zločine.
Migvi je suočena s izazovima u svom radu, uključujući nedostatak podrške nadležnih institucija i prepreke u pristupu pravdi za žrtve. Ipak, ona ističe da je inspirisana pričama poput one Šile Šijonge, žene kojoj je njena organizacija pomogla da pobegne od sakaćenja ženskih genitalija i izgradi novi život za sebe i svoju decu.
Iako se suočava s teškoćama, Migvi i drugi aktivisti za prava u Keniji nastavljaju da se bore, koristeći priče o uspehu kao motivaciju da nastave da pružaju podršku i pomažu onima koji su pogođeni rodno zasnovanim nasiljem.
Migvi zaključuje da joj pomažući drugima, pronalazi svoj glas i nastavlja da se bori za pravdu i jednakost u Keniji.