Kandidat za predsednika SAD krivi CIA-u za ubistvo JFK-a

Kandidat za predsednika SAD krivi CIA-u za ubistvo JFK-a

CIA je stajala iza ubistva američkog predsednika Džona F. Kenedija Mlađeg 1963. i verovatno umešana u ubistvo američkog državnog tužioca Roberta F. Kenedija 1968. godine, tvrdi demokratski predsednički kandidat Robert F. Kenedi Mlađi tokom intervjua za radio VABC domaćin Džon Katsimatidis u nedelju.

„Postoje ogromni dokazi da je CIA bila umešana u ubistvo [JFK-a]“, izjavio je Kenedi, opisujući to kao „van razumne sumnje u ovom trenutku“.

„Dokazi su ogromni da je CIA bila umešana u ubistvo i zataškavanje“, nastavio je kandidat, opisujući napore da se ova teorija diskredituje kao „šezdesetogodišnje zataškavanje“. Kenedi je citirao knjigu Džejmsa Daglasa „JFK i neizrecivo” kao najbolju kompilaciju dokaza o ovoj temi, iako su desetine ako ne i stotine radova napisane o atentatu i navodnoj ulozi CIA.

Zvanično objašnjenje američke vlade, objavljeno kao izveštaj Vorenove komisije sledeće godine, kaže da je veteran američkih marinaca Li Harvi Osvald delovao sam u pucanju u predsednika dok je njegova povorka vozila prolazila kroz Dalas 22. novembra 1963. godine.

Osvald je slavno ubijen pre nego što je mogao da mu se sudi, iako je uspeo da kaže novinarima da je „samo psić“ ubrzo nakon hapšenja. Navodnog usamljenog naoružanog napadača ubio je vlasnik noćnog kluba Džek Rubi (pravo ime Džejkob Rubinštajn) dok je transportovan iz policijske uprave u Dalasu u okružni zatvor.

Obraćajući se Catsimatidisu, Kenedi je dodao da postoje „veoma ubedljivi, ali posredni“ dokazi da je CIA takođe umešana u ubistvo njegovog oca, državnog tužioca i predsedničkog kandidata Roberta F. Kenedija 1968. godine. On je opisao zvaničnu priču o atentatu, koja je prikovana za palestinskog timaritelja konja Sirhana Sirhana, kao fizički nemoguću, tvrdeći da je Thane Eugene Cesar, čuvar u hotelu koji je istovremeno bio zaposlen u vojnom preduzeću Lockheed, zapravo ispalio metke koji su ubili Kennedi.

Četiri godine nakon ubistva JFK-a, skoro polovina američke javnosti nije verovala da je Osvald delovao sam. CIA je bila dovoljno zabrinuta zbog ove činjenice da je 1967. izdala direktivu o tome kako diskreditovati takozvane „teoretičare zavere“ dovodeći u pitanje zaključke Vorenove komisije. Moderna upotreba izraza „teoretičar zavere“ kao pežorativnog često se vezuje za ovaj memorandum iz 1967.