Kalifornijski sud potvrdio da su vozači Ubera izvođači radova

Kalifornijski sud potvrdio da su vozači Ubera izvođači radova

Apelacioni sud u Kaliforniji u ponedeljak je potvrdio državni zakon koji dozvoljava Uberu, Liftu i drugim kompanijama na zahtev zasnovanim na aplikacijama da tretiraju vozače kao nezavisne izvođače, a ne kao zaposlene.

Presuda je došla kao pobeda za kompanije za deljenje vožnje i platforme aplikacija za dostavu hrane koje su podržale meru pod nazivom Predlog 22 pre njenog usvajanja u državi 2020.

„Zadovoljni smo što je sud poštovao volju naroda i što će Prop 22 ostati na mestu, čuvajući nezavisnost za vozače“, rekao je za AFP glavni pravni službenik Ubera Toni Vest.

Referendum koji su odobrili birači u Kaliforniji i koji omogućava da se mnogi radnici na svirkama tretiraju kao nezavisni izvođači, proglašen je neustavnim u avgustu 2021. godine, što je dovelo do više pravnih borbi oko kontroverzne mere.

Zakonodavstvo o radu koje snažno podržavaju Uber, Lift i druge usluge zasnovane na aplikacijama, na zahtev, efektivno je poništilo kalifornijski zakon koji od njih zahteva da ponovo klasifikuju svoje vozače i obezbede beneficije zaposlenima.

Državni sudija je kasnije presudio da je zakon prekršio državni ustav Kalifornije jer je moć donošenja zakona o naknadi radnicima pripadala zakonodavcima.

Apelacioni sud je, međutim, presudio da Prop 22 „ne zadire u nadležnost zakonodavnog tela za nadoknadu radnika“.

Predlog je ostao na snazi dok je parnica trajala.

Prema predlogu, vozači su ostali nezavisni ugovarači, ali su Uber i Lift trebali da im isplaćuju brojne beneficije, uključujući minimalnu zaradu, doprinos za zdravstvenu zaštitu i druge oblike osiguranja.

Radničke grupe koje se bore protiv inicijative tvrdile su da bi ona narušila radnička prava i beneficije.

Očekivalo se da će pobeda ekonomije koncerata u Kaliforniji odjeknuti širom Sjedinjenih Država, što je blagodat za usluge zasnovane na aplikacijama, istovremeno izazivajući strah da veliki biznis prepisuje zakone o radu.

Prop 22 garantuje izvesnu podršku kao što je plata iznad minimalne plate i dopunsko zdravstveno osiguranje—ali on označava vozače kao samozaposlene, što znači da nemaju pravo na neke redovne beneficije za zaposlene.

„Svi smo zapanjeni, ljuti i spremni da nastavimo da se borimo“, rekla je vozačica Los Anđeles Ubera Nikol Mur, predsednica Rideshare Drivers United u Kaliforniji.

Mur se nadao da će sindikalna grupa koja je podnela pravni prigovor Prop 22 uložiti žalbu na poslednju odluku državnom vrhovnom sudu.

Mur je tvrdio da predlog nije imao koristi za većinu vozača koji dele vožnju kada su u pitanju plate i medicinske beneficije.

„Nema ništa dobro u vezi sa ovim zakonom“, rekao je Mur za AFP.

„Nadamo se da će Vrhovni sud (Kalifornije) učiniti pravu stvar.“