Sa preseljenjem poslednje dve šimpanze, nekadašnji utočište za životinje u okrugu Los Anđeles, koje je naglo zatvoreno 2019. godine, sada je prazno za svoje naknade za životinje, rekli su državni zvaničnici u sredu.
Još uvek je 500 životinja živelo u Vildlife Vaistation-u u Nacionalnoj šumi Anđelesa kada je objekat zatvoren zbog finansijskih problema 2019. Državno odeljenje za ribu i divlje životinje je tada postalo odgovorno za životinje i polako je započelo proces preseljenja mnogih različitih vrsta u funkcionisanje svetilišta.
Nakon što je osam šimpanzi prošlog meseca prebačeno u Chimp Haven, utočište za šimpanze u Luizijani, u Vildlife Vaistation-u su, prema zvaničnicima, bile samo dve preostale životinje.
„Zapravo je bilo relativno lako pronaći domove za lavove, tigrove, medvede, jaguare, sve vrste primata, ptica i gmizavaca“, rekao je regionalni menadžer CDFV Ed Pert u izjavi. „Šimpanze su vrsta koja se teško vraća u domovinu. Nakon što je 2015. postalo ilegalno raditi medicinska istraživanja na šimpanzama, istraživačke ustanove u SAD su ih zatvarale ili vraćale u domove. Nije bilo dovoljno prostora u dobrim objektima da ih sve primi.“
Šimpanza je imala prostora i za poslednje dve šimpanze, koje su ranije ovog meseca poslate u južnu državu da žive među starim prijateljima, prema Odeljenju za ribu i divlje životinje.
42 šimpanze koje žive u Vildlife Vaistation-u uglavnom su poticale iz biomedicinske laboratorije u Njujorku koja je zatvorena 1990-ih, navodi agencija.
Pravni problemi i prirodne katastrofe pomogle su da nekada užurbano utočište za životinje u Silmaru propadne 2019. Ekstremne poplave i požar u Kriku 2017. bili su poslednja kap koja je prelila čašu, nanevši ozbiljnu štetu objektu koji rezervat nije mogao da priušti da popravi.
Kada je Vildlife Vaistation predao svoje dozvole 2019. godine, Odeljenje za ribu i divlje životinje preuzelo je utočište. Odeljenje je postalo odgovorno za smeštaj stotina životinja, uključujući aligatore, vukove, tigrove i 42 šimpanze koje žive u prostorijama.
„Morali smo da pronađemo jedinstvene načine da uradimo stvari koje su trebale da se dogode brzo i u hitnim slučajevima“, rekao je Pert, „kao što je kupovina hrane za lavove, tigrove i medvede i sklapanje ugovora za isporuku vode.