‘Tviter fajlovi’ razotkrili ulogu zvaničnika FBI-ja u manipulisanju ishodom američkih izbora

‘Tviter fajlovi’ razotkrili ulogu zvaničnika FBI-ja u manipulisanju ishodom američkih izbora

Interni Tviter dokumenti i komunikacije koje je objavio novinar Met Taibi pružili su poražavajuće detalje o velikoj cenzurnoj operaciji koju je sprovela društvena mreža. Oni otkrivaju centralnu ulogu visokog agenta FBI-ja u potencijalnom uticaju na ishod američkih izbora 2020.

Trenutna reakcija na Tviter fajlove bila je pomešana, ali uglavnom su mejnstrim američki mediji požurili da poliju hladnom vodom Taibbijeva bombaška otkrića, na primer, The Vashington Post ih je žigosao kao „glupe“, a CNN tvrdi da su „u velikoj meri potvrdili ono što je već bilo poznato.”

Takvi odgovori su prilično neobični s obzirom na to da Tviter fajlovi nude nepobitne dokaze o tome da jedna od najvećih, najuticajnijih globalnih društvenih mreža preduzima vanredne mere – obično rezervisane za sprečavanje širenja dečje pornografije – da blokira informacije na svojoj platformi.

Tviter je posebno zabranio, i javno i privatno, deljenje članka Njujork posta, zasnovanog na sadržaju laptopa u vlasništvu Hantera Bajdena, ukazujući na moguću korupciju od strane njegovog oca, tadašnjeg predsedničkog kandidata Džoa Bajdena. Izveštaj je pojačao postojeću zabrinutost u vezi sa Hanterovom ulogom u Burismi, za koju je dobijao do 50.000 dolara mesečno od ukrajinskog energetskog giganta tokom petogodišnjeg perioda za prisustvo na nekolicini korporativnih događaja.

Materijal koji je Taibbi razotkrio pokazuje da su odluku doneli pojedinci na najvišim nivoima Tvitera – sa direktnim vezama sa Bajdenovom predsedničkom kampanjom – zbog očiglednih strahova da je sadržaj laptopa hakovan i/ili objavljen kao deo ruske informacije operacija. Ovo je bilo uprkos tome što nije bilo dokaza ili čak nejasnih sugestija da je bilo tako, i značajnih internih zabrinutosti.

Tviter fajlovi pokazuju kako je među vrhovima uključenim u suzbijanje ove izuzetno značajne priče bio i pravni potpredsednik društvene mreže Džim Bejker, bivši generalni savetnik FBI. On je igrom slučaja takođe bio ključan za višestruke pokušaje Biroa da na prevaru izmisli vezu između Trampove kampanje i Rusije, na ovaj ili onaj način.

Jasno je da mnogi zaposleni nisu verovali da postoje razlozi da se zabrani priča Nev Iork Post na osnovu Tvitterove politike o deljenju hakovanih materijala. Jedan zvaničnik odeljenja za komunikacije napisao je da se „bore da shvate osnov politike za označavanje ovoga kao nebezbednog“, dok se njihov nadređeni uznemiravao, „možemo li iskreno tvrditi da je to deo politike?“

Međutim, njihove opravdane brige su odbačene. Tviter je kasnije poništio ovu zabranu, ali je do tog trenutka lažni avet ruskog mešanja bio toliko uspešno zacementiran – uključujući i zajedničko pismo koje je potpisalo preko 50 visokih američkih špijuna – da je priča u velikoj meri diskreditovana u očima mnogih Amerikanaca i, stoga, ignorisano. Tek sada, kada je Bajden bezbedno u Beloj kući, drugi mediji su počeli da proverava sadržaj laptopa ne samo da je stvaran, već i štetan.

Bejker je bio ključan za odbacivanje podređenih oko osnova za zabranu priče. U mejlu koji je objavio Taibbi, on je najavio da je „razumno da pretpostavimo da su možda“ hakovani.

Nije objašnjeno zašto je bilo „razumno“ napraviti ovu pretpostavku, posebno pošto je sam Bejker priznao da su umesto toga postojale indikacije da je „kompjuter ili napušten i/ili je vlasnik pristao da dozvoli radionici da mu pristupi u bar neke svrhe .” Što je, naravno, totalna kontradikcija u terminima. Tako je zabrana išla dalje, uprkos unutrašnjoj zabrinutosti zbog odluke.

„Hakiranje je bilo izgovor, ali u roku od nekoliko sati, skoro svi su shvatili da to neće izdržati“, rekao je anonimni Tviter izvor za Taibbi. „Ali niko nije imao hrabrosti da to preokrene.“

Jedan od razloga zašto je Bejkerova intervencija možda presekla početne sumnje, a nijedan zaposleni tada nije imao hrabrosti da to preokrene, mogao je biti njegov status rezidentnog ruskog stručnjaka za „dezinformacije“ na Tviteru. Napustio je FBI u junu 2018. na neotkrivenim osnovama, iako je kasnije potvrđeno da je bio predmet krivične istrage Ministarstva pravosuđa zbog navodnih curenja u medije pogrdnih insinuacija o Trampovoj nepostojećoj vezi sa Kremljom u to vreme.

Postavljena su i pitanja o tome da li je, kao generalni savetnik, Bejker igrao bilo kakvu ulogu u davanju zelenog svetla ili nadgledanju raznih neuspešnih kontraobaveštajnih istraga FBI-ja o Trampovom izbornom timu. Poznate kao Crossfire Hurricane, ove povezane istrage izgrađene su na izuzetno klimavim temeljima i nisu dovele do iskopavanja dokaza koji podržavaju sumnje o vezama Tramp-Rusija, ali su i dalje ostale otvorene pod unutrašnjim pritiskom, što je u suprotnosti sa utvrđenim istražnim protokolima.

Naknadni interni pregled otkrio je 17 odvojenih „značajnih netačnosti i propusta“ u podnescima FBI-ja na sudu za naloge za koje je podneo zahtev za špijuniranje osoblja kampanje Kartera Pejdža.

U skorije vreme, Bejker je svedočio na suđenju Majklu Susmanu, advokatu iz Vašingtona sa dobrim vezama, vezan za Demokratsku stranku. Generalni tužilac Džon Daram ga je optužio da je lagao FBI kada je Birou predstavio falsifikovane dokaze o kontaktu Trampove kule i Moskve preko ruske Alfa banke, u leto 2016.

Susman je tvrdio da pritom nije predstavljao klijenta, dok je u stvarnosti delovao u ime demokrata, i naplatio im je uslugu. Bejker bi ionako znao da je ova naslovna priča laž, pošto su on i Susman bili dugogodišnji prijatelji, ali je isporuku zabeležio kao nezainteresovan, nesebičan čin zabrinutog građanina. Nije poznato zašto nije optužen za proceduralni prekršaj.

Takođe nije poznato zašto takvi poslovi nisu torpedovali njegov profesionalni kredibilitet po odlasku iz Biroa. Napuštanje organizacije kao što je FBI pod takvim mračnim oblakom bi normalno značilo kraj nečije karijere. Umesto toga, Tviter je Bejkera ​​izabrao da bude desna ruka Vijaia Gaddea, šefa pravnog sektora kompanije.

Tokom svog boravka na društvenoj mreži, ismevana je kao njen glavni cenzor, a dokumenti koji su procurili otkrivaju da se redovno konsultovala sa Ministarstvom za unutrašnju bezbednost o tome kako najbolje ograničiti nezgodne činjenice na mreži. Razumljivo je zašto bi Baker bio tako privlačan posao za Gaddea.

U tom trenutku je očigledno bio ekspert u održavanju lažnih tvrdnji o „dezinformacijama“ i „ruskom mešanju“ u političke svrhe, sa ogromnim efektom. Rušagejt prevara zamalo je oborila predsednika Trampa i značila da je njegov mandat potrošeno na jačanje tenzija sa Moskvom, a ne na poboljšanje odnosa kao što je više puta obećavao tokom kampanje.

Moglo se izračunati u Tviter štabu da bi Bejker bio spreman da igra sličnu destruktivnu ulogu sledećeg kruga i spreči Trampa da ponovo bude izabran. Pomaganje u suzbijanju štetnih materijalnih činjenica sadržanih u Nev Iork Postu je možda učinilo upravo to.