Kako pomoći korisnim insektima da prežive zimu

Kako pomoći korisnim insektima da prežive zimu

Iako je smanjenje broja insekata kako se vreme hladi je plus za mnoge ljude, Teksašani treba da imaju na umu da bi korisnim insektima u baštama i dvorištima trebalo malo pomoći.

„Iako mnogi insekti umiru u hladnijim mesecima, neki hiberniraju dok su drugi i dalje aktivni po potrebi“, rekla je dr Sonja Sviger, entomolog Teksaške A&M AgriLife Ektension Service i profesor na Odeljenju za entomologiju na Teksaškom A&M koledžu. Poljoprivreda i nauke o životu, Stephenville.

Nekim insektima je teže od drugih u zavisnosti od toga gde se nalaze u Teksasu. Neki takođe migriraju na jug na lokacije gde je klima obično blaža. Bilo da radite malo ili mnogo, zaštita korisnih insekata koristi svim Teksašanima, rekao je Sviger.

Sviger je podelio pet stvari koje Teksašani sada mogu da urade kako bi pomogli korisnim insektima da ostanu bezbedni i prežive zimske mesece.

Dok se pripremate za kasnu jesen i zimu, možda ćete biti u iskušenju da eliminišete korov i obrezujete što više biljaka. Ne predaj se iskušenju.

„Korovi, trajnice i trave pružaju utočište korisnim bubama zimi“, rekao je Sviger.

Ako ste već počeli da obrezujete, stavite reznice u ćošak dvorišta ili bašte i ostavite da se kompostiraju tokom zime, a da insektima obezbedite dom.

Nekim korisnim insektima, uključujući pčele i ose, potrebne su šuplje stabljike i stabljike biljaka da polažu jaja.

Održavanje malog korova, kao i sadnja višegodišnjih biljaka, u suštini može stvoriti rasadnik insekata. A kada se u proleće izlegu jaja, nimfe ili larve i lutke koje prezimljuju, imate ugrađenu populaciju insekata koja cveta.

Zima može biti maraton za neke oprašivače. Sviger je rekao da sadnjom biljaka i drveća po hladnom vremenu koje cvetaju kasnije u sezoni, možete obezbediti izvor hrane za održavanje pčela i drugih insekata oprašivača u hladnijim mesecima.

Regioni gde su zime blaže mogu češće videti pčele van košnice. Ako imate baštu sa oprašivačem tokom cele sezone, možete im obezbediti energiju koja im je potrebna da prežive zimu. Oni će tada biti spremni da se utrkuju za oprašivanje kada se temperature zagreju.

Dok neke pčele i ose žive u košnicama ili gnezdima, imajte na umu da su najčešće gnezdilice na zemlji. Ovim oprašivačima će biti potrebno malo labave zemlje i lišća da prežive zimu.

„Za te oprašivače koji žive u košnicama, pazite na njihove domove kako biste mogli da napravite plan da ih zaštitite i sklonite“, rekao je Sviger. „Prošetajte po svom imanju i pogledajte strehe i šupe.

Ne želite da zatvarate gde se nalaze, samo želite da obezbedite neku zaštitu od elemenata. Možete koristiti žičanu mrežu ili dodati drvene izbočine da biste pružili određenu zaštitu.

Ili kupite ili napravite „hotele za insekte“. To može biti bilo šta, od onoga što bi služilo funkciji tradicionalne košnice do onih dizajniranih za oprašivače koji ne vole cimere.

Bubamare će tražiti pukotine i negde gde ima vlage kada treba da prezime tokom zime. Ne mogu da prežive niske temperature, što znači da ispod kore drveća, tamna baštenska pukotina ili vaš dom mogu biti privlačne opcije za njih.

Bubamare mogu da hiberniraju u velikim grupama i iako mesecima mogu izgledati mrtve, većina će se probuditi u proleće i početi da grickaju dosadne bube. Bubamare i čipkarice su korisni predatori koji formiraju vojsku insekata da proždiru lisne uši i druge napadače.

Lišće je odličan pokrivač tla za kompost za korisne insekte i njihove različite životne faze. Kompostiranje lišća sa drveća kao što je hrast ne samo da će pripremiti vaše krevete za proleće, već će lišće sada obezbediti i hranu i zaštitu korisnih insekata.

„Ostavljanje 1 ili 2 inča lišća na tlu može napraviti veliku razliku za insekte“, rekao je Sviger. „Ovo se može koncentrisati na jednu oblast dvorišta ili cvetni krevet kako bi područje izgledalo uredno i da ne bi uticalo na travu ispod.“

Gusenicama koje vidimo tokom jeseni takođe je potrebna gomila opalog lišća da bi prezimile da bi postale leptiri koje ćemo videti u proleće. Ovo je odličan razlog da ne grabljate, ili bar da ostavite nekoliko gomila oko svog dvorišta.

Zima je takođe vreme za izbegavanje tretiranja štetočina po kući i nenamernog ubijanja korisnih insekata. Populacija štetočina je generalno niža tokom hladnijih meseci u godini i može se tretirati bez insekticida. Ako su potrebni insekticidi, treba ih koristiti povremeno ili kao tretman na mestu.

„Imajte na umu da u većini bašta i dvorišta ima više korisnih insekata nego ‘loših buba’“, rekao je Sviger. „Mnogi korisni insekti se hrane i onim manje poželjnim.

Nisu svi pesticidi stvoreni jednaki. Važno je da pročitate etiketu kako biste bili sigurni da nehotice ne ubijete korisne insekte ili biljke na kojima žive ili se hrane. Kada ste u nedoumici, izdržite.

„Zaštita korisnih insekata u hladnijim mesecima ne samo da će pomoći vašoj bašti, već će takođe pomoći u podršci poljoprivredi u vašem kraju i to svima koristi“, rekao je Sviger.