Južnokorejski sindikati protestuju ispred kuće predsednika Samsunga

Južnokorejski sindikati protestuju ispred kuće predsednika Samsunga

Lideri južnokorejskog sindikata koji predstavljaju desetine hiljada radnika kompanije Samsung Electronics organizovali su u četvrtak protest ispred kuće predsednika i naslednika kompanije, nakon što su novi pregovori propali.

Hiljade članova sindikata prestali su da rade 8. jula zbog onoga što je prvobitno trebalo da bude trodnevni štrajk, deo dugogodišnje borbe oko plata i beneficija. Sindikat je naknadno produžio obustavu rada „na neodređeno vreme”.

Nije jasno koliko je tačno radnika oborilo alate, a Samsung je rekao da ta akcija ne utiče na proizvodnju, beležeći rekordan rast i profit ranije ove nedelje u drugom kvartalu.

„Ako dođe do kašnjenja u obradi poluprovodnika, efekti neće biti trenutni. Potrebno je nedeljama ili mesecima“, rekao je za AFP Li Hjun-kuk, potpredsednik Nacionalne sindikata elektronike kompanije Samsung (NSEU).

Sindikat je tri dana, do srede, vodio jedanaestočasovne razgovore sa menadžmentom, ali nije uspeo da postigne dogovor.

Rukovodioci sindikata okupili su se u četvrtak ispred kuće predsednika Samsunga Li Jae-ionga, držeći pikete na kojima je pisalo „Štrajk kompanije Samsung, Lee Jae-iong treba da bude odgovoran“.

Drugi je prikazao sliku Lija kako drži prst na ustima sa natpisom: „Psst! Sindikat, šta je to? Štrajk Samsunga, šta je to?“

Nekoliko policajaca je bilo raspoređeno u prostorijama, a protest je prekinula policija upozoravajući sindikat da ne smeju da skandiraju.

„U 25 dana od početka štrajka, sve što je Li uradio je prisustvovao venčanju sina najbogatijeg čoveka Azije i podelio Samsung telefone olimpijskim sportistima koji vrede preko 30 milijardi vona (22 miliona dolara)“, član sindikata Kim Džej – rekao je Von novinarima.

Li je u julu bio gost na venčanju najmlađeg sina indijskog milijardera Mukeša Ambanija Ananta.

Prošle nedelje je prisustvovao banketu koji su zajedno organizovali francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomas Bah u muzeju Luvr.

Sindikat je tvrdio da kompanija pokušava da prekine štrajk nezakonitim sredstvima, uključujući i stvaranje „crne liste“ učesnika štrajka.

„Sve ćemo ovo objaviti“, rekao je za AFP Son Vu-mok, šef NSEU.

„Suzbijanje rada, nepoštena radna praksa, nesreće na radu, lista se nastavlja.

Samsung je u sredu saopštio da „komunicira i razgovara kako bi osigurao da se ovaj sindikalni štrajk završi ranije“, dodajući da „nema problema sa odgovorom na broj kupaca“.

Prvi sindikat u kompaniji Samsung Electronics osnovan je krajem 2010-ih.

Nacionalni sindikat Samsung Electronics, koji ima oko 36.000 članova, ili skoro četvrtinu ukupne radne snage kompanije, tvrdi da je organizovanje rada i dalje tabu u kompaniji.

Pre dve godine, sindikat je organizovao demonstracije ispred Lijeve rezidencije, uspešno obezbedivši tri dodatna odmora.

U 2020. godini, bivši zaposleni u Samsungu suočili su se sa kritikama zbog svojih neortodoksnih metoda protesta, koje su uključivale pečenje svinjskog trbuha na roštilju, ispijanje sojua i drndanje na gitari ispred Lijeve kuće.