Japan kaže da rojevi turista skrnave svetu planinu Fudži

Japan kaže da rojevi turista skrnave svetu planinu Fudži

U sivu, kišnu subotu, stalan tok turističkih autobusa stiže na baznu stanicu na japanskoj planini Fudži odlažući desetine lagano obučenih stranih turista ispred prodavnica suvenira i restorana.

Scena liči na sliku tematskog parka, a ne poštovanje koje bi većina Japanaca očekivala ispod planine visoke 3.776 metara, koju Japanci obožavaju kao svetu, i predstavlja izvor ponosa zbog svoje savršeno simetrične forme.

„Hej, ovde nema pušenja!“ lajao je službenik u prodavnici suvenira obraćajući se čoveku obučenom u šorts i koji drži konzervu piva ispred crvene kapije ‘torii’ koja simbolizuje ulaz u šintoističko svetilište ispred, piše Rojters.

Planina Fudži, koja se prostire na prefekturama Jamanaši i Šizuoka u istočnom Japanu, oduvek je bila popularna među lokalnim i inostranim turistima.

Međutim, nedavni porast broja turista koji dolaze u Japan doveo je do ekstremnih nivoa zagađenja i drugih pritisaka, kažu vlasti, dodajući da će možda biti primorani da preduzmu drastične mere kao što je ograničavanje broja posetilaca.

„Fudži se suočava sa stvarnom krizom“, rekao je Masatake Izumi, zvaničnik prefekture Jamanaši, novinarima tokom turneje za strane medije u subotu, poslednjeg vikenda pre nego što se staze zatvori za ovu godinu.

„To je nekontrolisano i bojimo se da će planina Fudži uskoro postati toliko neprivlačna da niko ne bi želeo da se popne na nju“, rekao je on.

Planina Fudži je pre 10 godina uvrštena na Uneskovu svetsku baštinu, što je dodatno povećalo njenu popularnost. Ali razlika je došla sa uslovima da Japan smanji prenaseljenost, štetu po životnu sredinu od posetilaca i popravi veštački pejzaž, kao što su veliki parkingi izgrađeni za smeštaj turista.

Međutim, prenaseljenost se pogoršala. „Subaru”, peta i najveća bazna stanica, ovog leta je imala oko 4 miliona posetilaca, što je skok od 50 odsto u odnosu na 2013. godinu.

Uprkos frenetičnom tempu čišćenja od strane domara, preduzeća i volontera, društveni mediji su prepuni objava o zaprljanim kupatilima i gomilama smeća duž staze za penjanje.

Izumi se brine da bi Međunarodni savet za spomenike i mesta (ICOMOS), koji savetuje Komitet za svetsku baštinu, mogao svakog dana da pokuca da zatraži ažuriranje.

„Penjanje mecima“, gde penjači pokušavaju da se popnu na najviši vrh Japana za izlazak sunca i spuste se istog dana, takođe je sve veća glavobolja, kažu vlasti.

Prema podacima policije prefekture Šizuoka, ove godine je ukupno 61 zahteva za spasavanje, što je 50 odsto više u odnosu na prošlu godinu, a četvrtinu čine nejapanski turisti. Zvaničnik je rekao da je većina njih bila loše opremljena, pate od hipotermije ili visinske bolesti. Policija Jamanašija nije imala uporedivih podataka.

Jedan lokalni posetilac je rekao da bi ograničenja mogla biti neizbežna.

„Svaki Japanac bi bar jednom u životu želeo da se popne na planinu Fudži“, rekao je 62-godišnji Jun Šibazaki, koji je stigao na turneju. „Ali tako je gužva. Ograničen ulaz bi mogao biti nešto sa čime moramo da živimo.“