Italija: Ukidanje dekreta o spasavanju migranata

Italija: Ukidanje dekreta o spasavanju migranata

RIM – Novi italijanski dekret protiv imigracije koji ima za cilj da ograniči spasilačke brodove nevladinih organizacija trebalo bi da bude ukinut jer krši međunarodno pravo, rekao je visoki katolički biskup, u neobično grubom napadu na desničarsku vladu premijerke Đorđe Melon, prenosi Rojters.

Uredba, koja je uvedena u decembru, primorava brodove kojima upravlja dobrotvorna preduzeća da zatraže luku i uplove u nju „bez odlaganja“ nakon spasavanja, umesto da ostanu na moru u potrazi za drugim migrantskim čamcima u nevolji, kao što se obično dešavalo.

„Sudbina dekreta trebalo bi da bude samo njegovo ukidanje“, rekao je u ponedeljak na parlamentarnom saslušanju Đan Karlo Perego, koji je na čelu komisije italijanske biskupske konferencije koja se bavi pitanjima migracija.

Pošto kapetani rizikuju novčane kazne do 50.000 evra (54.180 dolara) i zaplenu njihovih dobrotvornih brodova ako prekrše pravila, grupa od 17 nevladinih organizacija ovog meseca je izrazila „najveću zabrinutost“ zbog zakona.

Prelazeći na stranu nevladinih organizacija, Perego je rekao da će dekret povećati verovatnoću smrtnih slučajeva na moru, dok ne uspe da se pozabavi osnovnim uzrocima migracije i operativnim izazovima sa kojima se suočavaju italijanski objekti za prihvat migranata.

Perego je pozvao Melonijevu vladu da se fokusira na saradnju sa libijskim vlastima u borbi protiv trgovine ljudima, umesto da cilja na aktivnosti nevladinih organizacija, koje provladine ličnosti optužuju da podržavaju ilegalnu migraciju.

Meloni je u decembru rekao da je dekret, uz poštovanje međunarodnog prava, imao za cilj da zaustavi brodove nevladinih organizacija koji deluju kao „skele“ za migrante, koji idu „amo-tamo sa trgovcima ljudima da prevoze ljude iz jedne zemlje u drugu“.

Italija se suočava sa porastom morskih dolazaka iz severne Afrike, ali spasavanja koje vrše nevladine organizacije čine samo nešto više od 10 odsto ukupnog broja migranata, pri čemu je najveći deo migranata pokupila obalska straža, privatni brodovi ili su stigli sami.

Oko 105.140 migranata stiglo je u Italiju 2022. godine, pokazuju podaci ministarstva unutrašnjih poslova, u poređenju sa 67.477 u 2021. i 34.154 u 2020. Ujedinjene nacije procenjuju da je skoro 1.400 migranata umrlo dok su pokušavali da pređu centralni Mediteran 2022. godine.