U brzom svetu modernog poslovanja, tehnologija igra ključnu ulogu u oblikovanju načina na koji kompanije rade. Jedna oblast u kojoj je ovaj uticaj posebno značajan je organizacija proizvodnih lanaca – posebno način na koji se roba proizvodi i distribuira.
Nova studija sa Cornell SC Johnson College of Business unapređuje razumevanje evolucije proizvodnog lanca u SAD usred tehnološkog napretka u informacionim tehnologijama (IT), bacajući svetlo na složene veze između poslovnih IT investicija i organizacionog dizajna.
Napredak u IT-u izazvao je značajne promene u načinu na koji kompanije dizajniraju svoje proizvodne procese. U radu „Organizacija proizvodnog lanca u digitalnom dobu: upotreba informacionih tehnologija i vertikalna integracija u američkoj proizvodnji“, koji je objavljen 30. aprila u časopisu Nauka o menadžmentu, Kris Forman, profesor Peter i Stephanie Nolan na Dison školi primenjene ekonomije i menadžmenta, a njegov koautor je istražio šta ove promene znače za preduzeća i potrošače.
U vođenju proizvodnog pogona, ključna odluka je koliki deo proizvodnog procesa se obavlja u kompaniji, a koliko se predaje drugim kompanijama. Ova odluka, poznata kao vertikalna integracija, može imati velike implikacije za poslovanje. Napredak informacionih i komunikacionih tehnologija, poput onih koje je doneo internet, promenio je mrežu proizvodnih tokova za mnoge firme.
Forman i Kristina Mekelheran, docent za strateški menadžment na Univerzitetu u Torontu, analizirali su podatke američkog Biroa za popis stanovništva o preko 5.600 proizvodnih pogona kako bi videli kako je na proizvodne lance preduzeća uticala internet revolucija. Njihovo korišćenje popisnih podataka omogućilo im je da sagledaju odnose između proizvodnih jedinica unutar i između kompanija i kako su se tokovi transakcija promenili nakon što su kompanije investirale u tehnologiju omogućenu na internetu koja je olakšala koordinaciju između njih.
Proizvodne jedinice mnogih kompanija u njihovoj studiji istovremeno su prodavale internim i eksternim kupcima, mešavinu koju oni nazivaju množinom prodaje. Otkrili su da je smanjenje troškova komunikacije koje je omogućio internet pomerilo mešavinu ka većoj prodaji van firme ili manje vertikalnoj integraciji.
„Internet je učinio jeftinijim i bržim za kompanije da komuniciraju i dele informacije jedna sa drugom. To znači da mogu efikasnije da rade zajedno bez potrebe za tolikom vertikalnom integracijom“, rekao je Forman.
Iako bi neki mogli da brinu da bi oslanjanje na spoljne partnere moglo da učini preduzeća ranjivijim, istraživanje sugeriše drugačije. U stvari, čini se da su kompanije koje su već koristile pluralni pristup upravljanja pre doba interneta najprilagodljivije ovim promenama. Proizvodne jedinice koje su bile ograničene kapacitetom su takođe bile među onima koje su napravile najznačajnije promene u tokovima transakcija nakon ulaganja u novu tehnologiju.
„Tehnologija nastavlja da preoblikuje način na koji kompanije rade i organizovane su“, rekao je Forman. „U skorije vreme, promene u korišćenju analitike u kompanijama su praćene promenama u organizacijama, a isto je vrlo verovatno u toku sa novijim ulaganjima u veštačku inteligenciju.
Istraživanje naglašava važnost zadržavanja prednosti u tehnologiji. Kompanije koje sada prihvataju digitalne tehnologije će verovatno biti one koje će napredovati u budućnosti. I dok još uvek ima mnogo neodgovorenih pitanja o tome kako će se ove promene odigrati, jedna stvar je jasna: odnos između tehnologije i poslovanja će se u budućnosti sve više i više ispreplitati.