Nova studija Univerziteta Sunshine Coast ističe potrebu za promenom terminologije i pristupa u izveštavanju o mentalnim bolestima i samoubistvu, predstavljajući globalni okvir za medije koji bi mogao promeniti način na koji javnost razume ove važne teme.
Dr Džejn Stivens, predavač novinarstva i komunikacija na UniSC-u, predstavila je istraživanje objavljeno u Pacific Journalism Review: Te Koakoa, koje nudi 13 preporuka za medije kako bi se koristila jezik koji ne stigmatizuje, već pomaže u normalizaciji razgovora o mentalnom zdravlju i samoubistvu.
Studija je identifikovala potrebu za promenom izraza poput „umro samoubistvom“ umesto „počinio samoubistvo“ i korišćenje izraza „mentalna bolest“ umesto „mentalno zdravlje“. Ove preporuke se zasnivaju na dokazima i cilj im je da eliminiraju jezik krivice, normalizuju poteškoće i promovišu zdrave strategije suočavanja.
„Naša studija je pokazala da je trenutni način izveštavanja ove tematike nedovoljan i često neadekvatan“, rekao je dr Stivens. „Mnogo je više ljudi koji umiru samoubistvom nego u saobraćajnim nesrećama, što zahteva odgovoran pristup medija kako bi se promovisala svest i sprečilo stigmatizovanje.“
Jedan od ključnih predloga studije je da mediji koriste precizniju terminologiju koja poštuje medicinsku privatnost i razumevanje emocionalnih stanja. Preporuke uključuju izbegavanje stigmatizirajućih izraza poput „lud“ i opširnih detalja o metodama samoubistva ili mestima smrti.
„Korišćenjem ovih preporuka, novinari mogu doprineti promeni percepcije i doprineti prevenciji samoubistava“, zaključila je dr Stivens. „Mala promena u jeziku može imati veliki uticaj na našu zajednicu.“
Ovaj novi okvir za izveštavanje o mentalnom zdravlju se nadovezuje na postojeće smernice Mindframe-a u Australiji i pruža osnovu za globalnu primenu pristupa koji je odgovoran, informativan i empatičan prema ljudima koji se suočavaju sa mentalnim izazovima.