Nova studija koju su sproveli istraživači u Centru za istraživanje povreda i politiku Istraživačkog instituta Abigail Vekner u Nationvide Children’s Hospital i Centralnom centru za trovanje u Ohaju istraživali su trendove poziva u centre za trovanje širom zemlje zbog izloženosti paketima tečnog deterdženta za pranje veša.
Istraživači studije identifikovali su pad u broju, stopi i ozbiljnosti izloženosti paketima tečnog deterdženta za pranje veša među decom mlađom od šest godina. Međutim, teret izloženosti je ostao visok. Pored toga, povećana je izloženost kod starije dece, tinejdžera i odraslih.
Studija, objavljena u Clinical Tokicologi, otkrila je da su u poslednje tri godine studije američki centri za trovanje primili 36.279 poziva u vezi sa izlaganjem paketa tečnog deterdženta za pranje veša – u proseku jedan poziv svaka 44 minuta.
Većina izloženosti uključivala je decu mlađu od šest godina (87%), jednu supstancu (97%) ili se dogodila u domu (99%). Približno 6% izloženosti pojedinačnim supstancama rezultiralo je ozbiljnim medicinskim ishodima. Tokom perioda istraživanja, bilo je devet smrtnih slučajeva povezanih sa gutanjem paketića deterdženta za veš. Svih devet smrtnih slučajeva uključivalo je odrasle osobe, od kojih je sedam bilo starije od 70 godina.
Prema prethodnim istraživanjima, u nastojanju da smanji nenamerno izlaganje sadržaju paketića tečnog deterdženta za pranje veša, ASTM je 2015. objavio dobrovoljnu Standardnu bezbednosnu specifikaciju za pakete tečnog veša, ali neki stručnjaci smatraju da to nije otišlo dovoljno daleko.
Nedavna ažuriranja standarda u martu 2022. nisu značajno promenila njegov obim. Postoji više mogućnosti da se ojača ASTM standard, uključujući zahtev za pakovanje u skladu sa Zakonom o ambalaži za prevenciju otrova ili usvajanje dodatnih „slojeva zaštite“, kao što je pojedinačno pakovanje svakog paketa veša.
„Dobrovoljni standard, kampanje za podizanje svesti javnosti i promene proizvoda i pakovanja do danas su poboljšali bezbednost ovih proizvoda, ali veliki broj dece je i dalje izložen svake godine“, rekao je Christopher Gav, MD, stariji autor studije, lekar urgentne medicine i fakultet Centra za istraživanje i politiku povreda pri Nationvide Children’s. „Ima još prostora za napredak.
Jedan od razloga za manje nego što se očekivalo smanjenje izloženosti među malom decom je verovatno zato što dobrovoljni bezbednosni standard dozvoljava proizvođačima da ispune zahtev za kontejnere otporne na decu na šest različitih načina, umesto da zahtevaju od njih da budu u skladu sa Zakonom o pakovanju za prevenciju otrova (PPPA). ) iz 1970. godine, koji se pokazao veoma efikasnim u sprečavanju pristupa dece otrovima.
„Zahtev da sva pakovanja tečnog deterdženta za pranje veša budu u skladu sa PPPA-om bio bi važan sledeći korak u smanjenju pristupa dece ovim proizvodima“, rekao je Geri Smit, MD, DrPH, koautor studije i direktor Centra za istraživanje povreda i Polici at Nationvide Children’s.
„Pored toga, svaki paket veša treba da bude pojedinačno umotan u ambalažu otpornu na decu, koja bi obezbedila važne slojeve zaštite za ovaj visokotoksični proizvod.
Paketi tečnog deterdženta za veš su toksičniji od tradicionalnih tečnih i praškastih deterdženata za pranje veša. Razlozi za ovu povećanu toksičnost nisu u potpunosti shvaćeni i potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdilo kako da sadržaj paketa bude manje toksičan. Takva preformulacija bi smanjila ozbiljnost izlaganja paketima tečnog deterdženta za pranje veša.
Pedijatri i drugi zdravstveni radnici treba da nastave da savetuju pacijente i njihove porodice o opasnostima izlaganja paketima deterdženta za pranje veša i važnosti prakse bezbednog skladištenja. Stručnjaci preporučuju da negovatelji deci mlađoj od šest godina i odraslima sa istorijom demencije, Alchajmerove bolesti ili smetnji u razvoju koriste tradicionalne deterdžente za veš umesto paketića.
„Mnoge porodice ne shvataju koliko toksični mogu biti ovi visokokoncentrovani paketi deterdženta za veš“, rekao je dr. „Ako imate malu decu ili ugrožene odrasle osobe u vašem domu, korišćenje tradicionalnih deterdženata za pranje veša je sigurnija alternativa.“
Podaci za ovu studiju su dobijeni iz Nacionalnog sistema podataka o trovanju (NPDS), koji održavaju Američki centri za trovanje, ranije Američko udruženje centara za kontrolu trovanja (AAPCC).