Ispuštanje otpadnih voda u Japanu izazvalo talas dezinformacija u Kini

Ispuštanje otpadnih voda u Japanu izazvalo talas dezinformacija u Kini

Ispuštanje otpadnih voda u Japanu izazvalo je talas dezinformacija u Kini o nuklearnoj kontaminaciji u Tihom okeanu, sa virusnim objavama koje promovišu divlje teorije koje nemaju naučnu podršku.

Uprkos tome što ga Međunarodna agencija za atomsku energiju smatra bezbednim, ispuštanje otpadnih voda izazvalo je gnev japanskih suseda, čiji su teški odnosi sa njihovim bivšim kolonizatorom postavili osnovu za nepoverenje javnosti u plan.

U Kini su medijske kuće povezane sa državom povukle veze sa izmišljenim čudovištem Godzilom, promovisale pesmu koja osuđuje Japan zbog zagađivanja Pacifika, a trgovci ribom su zasipani komentarima koji sumnjaju u bezbednost njihovih proizvoda.

I dok se diplomatski sukob između Pekinga i Tokija produbljuje, dezinformacije na društvenim medijima dodatno su podstakle plamen—često promovišu državni mediji i srodni komentatori i podstiču armije provladinih korisnika.

„Naravno da se [otpuštanju] treba suprotstaviti!“ istaknuti nacionalistički komentator Hu Sijin napisao je na Veibou.

„To zagađuje okeane i stvara poznate dugoročne rizike koje ne razumemo baš.“

Vladini zvaničnici su se takođe oglasili, a generalni konzul Pekinga u Belfastu Džang Mejfang je na društvenim mrežama Ks – koji je zabranjen u Kini – objavio animaciju Godzile okruženog plamenom.

„Ispuštanjem nuklearno kontaminirane vode #Fukushima u more, Japan oslobađa #Godzilu, otelotvorenje sopstvene nuklearne traume, u svet“, napisala je ona iznad video snimka, koji su državni mediji prvi put podelili na Ks. izlaz Sinhua.

Animacije koje lažno prikazuju nuklearni materijal koji prodire u Pacifik takođe su postale viralne.

Jedna na kojoj se vide tamnoljubičaste i crvene pruge koje se šire širom Pacifika iz istočnog Japana objavljena je naširoko na kineskim nalozima društvenih medija sa stotinama miliona pratilaca.

Animacija je zapravo nastala studijom iz 2012. koju je sproveo GEOMAR Helmholtz centar za istraživanje okeana Kil u Nemačkoj i prikazuje simulaciju dugotrajnog raspršivanja cezijuma u ​​Pacifik nakon nuklearne nesreće u Fukušimi 2011.

Džim Smit, profesor nauke o životnoj sredini na Univerzitetu u Portsmutu, rekao je za AFP da je „obmanjujuće“ koristiti simulaciju u odnosu na nedavno izdanje Fukušime.

Operateri za odlaganje vode rekli su u petak da prvi rezultati pokazuju da su nivoi radioaktivnosti u sigurnim granicama i stručnjaci insistiraju da voda u Fukušimi nije opasna.

„Kada se ispusti u Pacifik, tricijum se dalje razblažuje u ogromnoj površini vode i brzo bi dostigao nivo radioaktivnosti koji se ne razlikuje uočljivo od normalne morske vode“, rekao je Tom Skot sa Univerziteta u Bristolu.

To nije sprečilo kinesku zvaničnu državnu novinsku agenciju CGTN da proizvede muzičku parodiju u kojoj se tvrdi da Japan pumpa „zagađenu vodu i otrovnu ribu“ u more.

Kina je zabranila uvoz svih vodenih proizvoda iz Japana samo nekoliko sati nakon što je otpadna voda počela da se ispušta.

Ta odluka izaziva veliku reformu u nabavci morskih plodova širom Kine – vodećeg uvoznika japanske ribe.

Prenos uživo vidno uznemirenih trgovaca morskom hranom bio je preplavljen negativnim komentarima koji ih optužuju da prodaju pokvarenu hranu.

„Prodajte ga brzo. Ako ga sada ne prodate nikada nećete“, napisao je jedan komentar.

„Ne usuđujem se da jedem ovo, gubi se“, rekao je drugi.

A lažno uverenje da jodirana so može da zaštiti od radijacije – kao i strah da bi morska so iz Pacifika mogla biti kontaminirana – izazvali su paničnu kupovinu začina u Kini.

Glavna kineska državna kompanija soli izdala je saopštenje pozivajući ljude da „ne gomilaju na slepo“ nakon što se na snimcima na društvenim mrežama vidi da su police u prodavnicama ogoljene od minerala.

A u Hong Kongu je vlada izdala saopštenje u kojem se kaže da je gradsko snabdevanje jestivom solju „stabilno“ i apeluje na javnost da ne brine.

Na drugom mestu u gradu, novinski izveštaj TV kanala i-Cable koji je uporedio nivoe pražnjenja tricijuma iz nuklearnih elektrana širom Azije uklonjen je nekoliko sati nakon što je emitovan.

Upitan da li se radi o cenzuri naučnih stavova koji se ne uklapaju u narativ Pekinga, TV kanal je za lokalne novine rekao da neće komentarisati uređivačke odluke.