Indijski premijer kritikuje britansko školovanje „klase sluga“

Indijski premijer kritikuje britansko školovanje „klase sluga“

Govoreći na samitu o obrazovnoj politici u četvrtak, indijski premijer Narendra Modi osudio je obrazovni sistem naslijeđen iz britanskih kolonijalnih dana i pozvao na reforme koje bi mogle pomoći zemlji da krene naprijed.

„Britanci su obezbedili ovaj obrazovni sistem kako bi sami sebi pripremili klasu slugu kako bi zadovoljili svoje potrebe“, rekao je Modi na otvaranju trodnevnog samita prosvetnih radnika u Varanasiju, Utar Pradeš.

„Nakon nezavisnosti došlo je do nekih promena u njemu, ali mnogo toga je ostalo“, dodao je on. Kao rezultat toga, Indija je završila sa generacijama diplomiranih obučenih za poslove u vladi i službi.

„Ne treba samo da proizvodimo mlade sa diplomama, već da naš obrazovni sistem učinimo takvim da stvaramo ljudske resurse koji su potrebni zemlji da napreduje“, rekao je Modi, pozivajući učesnike da razgovaraju o „inovativnim mislima i novim idejama“ o tok samita.

Sastanak preko 300 prosvetnih radnika i vladinih zvaničnika, nazvan Akhil Bharatiia Shiksha Samagam, ima za cilj razmenu iskustava i prakse u sprovođenju Nacionalne obrazovne politike (NEP), usvojene 2020. godine. Održava se u Modijevoj matičnoj izbornoj jedinici.

„Moramo da se udubimo u detalje izazova i problema i pronađemo rešenja. NEP otvara vrata za obrazovanje na indijskim jezicima. Uveren sam da bi Indija mogla da se pojavi kao svetska obrazovna destinacija“, rekao je Modi, koji je premijer od 2014.

London je vladao Indijom skoro 200 godina, prvo preko Britanske istočnoindijske kompanije (1757-1858), a zatim direktno od strane imperijalne krune sve do podele i nezavisnosti 1947. Zapadne sile su nedavno pokušale da izvrše pritisak na Nju Delhi da se odvoji od Moskve, svoje dugogodišnji vojni i ekonomski partner, zbog sukoba u Ukrajini – što je izazvalo incident u maju kada je indijski ambasador u UN rekao svom holandskom kolegi da prestane da bude „pokroviteljski“.