Igre virtuelne realnosti mogu se koristiti za upravljanje ljudskim resursima

Igre virtuelne realnosti mogu se koristiti za upravljanje ljudskim resursima

Igrači virtuelne stvarnosti koji su završili datu igru brže od svojih kolega gejmera takođe imaju viši nivo opšte inteligencije i kapaciteta obrade. Ovo je bio nalaz studije koju su sproveli Univerzitet u Kelnu, Univerzitet u Lihtenštajnu i Univerzitet primenjenih nauka Vorarlberg.

Rezultati takođe pokazuju da igre virtuelne realnosti mogu biti korisni dodatni alati za upravljanje ljudskim resursima u kompanijama za predviđanje radnog učinka kandidata. Studija „Inteligencija u igri: procena zasnovana na igrici korišćenjem aplikacije virtuelne realnosti“ Markusa Vajnmana sa Univerziteta u Kelnu i njegovih kolega naučnika objavljena je u časopisu Virtual Realiti.

Nekoliko studija je već pokazalo da video igre mogu ukazivati ili čak pomoći u razvoju intelektualnih i kognitivnih sposobnosti. Kako je inteligencija jedan od najčešće korišćenih prediktora za radni učinak, video igre bi mogle biti zanimljive za upravljanje ljudskim resursima.

Iako mnoge kompanije sve više koriste VR tehnologiju za regrutovanje kandidata, samo nekoliko studija je posebno istražilo da li i kako se VR igre mogu koristiti za donošenje zaključaka o inteligenciji u ovoj oblasti. Studija Markusa Vajnmana i njegovih kolega doprinosi premošćivanju jaza između istraživanja i prakse.

Vajnman i njegovi kolege naučnici pozvali su 103 učesnika u svoju laboratoriju. U kontrolisanim laboratorijskim uslovima igrali su komercijalnu VR igru „Job Simulator” i završili kratku verziju testa inteligencije BIS-4.

Analize istraživača pokazuju da su učesnici koji su završili igru brže od drugih imali i viši nivo opšte inteligencije i kapaciteta obrade. Povećanje kapaciteta obrade od 17% koreliralo je sa manje vremena provedenog u igrici (u proseku 3,7 minuta). Rezultati sugerišu da VR igre mogu biti korisni dodatni alati u kompanijama za predviđanje učinka posla.

Rezultati su naučna novina, jer je teško da je bilo moguće sprovesti VR studije sa najsavremenijim VR hardverom. Stoga je malo studija koje su istraživale korelaciju između ponašanja u VR i inteligencije. „Već postoje neke kompanije koje koriste igre, takozvane ‘ozbiljne igre’, za regrutovanje. Novi rezultati su u skladu sa ovom specifičnom primenom VR igara i pokazuju da se mogu koristiti za regrutovanje“, rekao je Vajnman.

Naučnici nameravaju da nastave svoja istraživanja o potencijalu video igara za praktičnu primenu. Između ostalog, istražuju kako se ljudi ponašaju prema virtuelnim avatarima u metaverzumu.